Červená barva je nejhorší aneb Osvědčené tipy, jak nafouknout minibyt

Stojíte v místnosti o velikosti nějakých 25 m2 a přemýšlíte, jak se to sem může všechno vejít. Co? No přece ložnice, obývák, kuchyně a jídelna a ještě nějaké ty úložné prostory. Zařízení garsonky je náročné, protože se do jedné místnosti musí vměstnat mnoho funkcí a nábytku. Ale hlavně by nás to všechno nemělo zavalit. Jak na to?

5750899_06_4c_de-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: Hornbach

Obecně platí, že každý byt by měl mít obytnou a klidovou zónu. V obytné části se soustředí kuchyně s jídelnou, obývací pokoj a případně pracovna. Klidová část by nám měla dát možnost nerušeného odpočinku i přes den. Jenže v jednopokojových bytech to obvykle není možné. Chybí prostor na oddělení jednotlivých zón. Důvodem nemusí být jen omezené čtvereční metry, ale třeba absence druhého okna, které by v jedné části chybělo.

Je jasné, že takové bydlení s sebou nese jistá omezení v případě zařizovacích předmětů. Ne vše, na co jsme byli zvyklí v třípokojovém bytě, se do garsonky vejde. Řešením může být například multifunkční nábytek, případně vybavení zhotovené na míru, které umožní účelně využít každý kout.

Vyžeňte to o štok

Lehkou výhodu mají byty s vysokými stropy. Například už v případě světlé výšky 2,7 m můžete uvažovat o tom, že postel umístíte „v patře“ a prostor pod ní využijete například pro šatnu. Podchozí výška 190 cm je pro většinu z nás dostačující a 70 cm nad lůžkem stačí, abyste se pohodlně vyspali, aniž byste se cítili stísněně.

Nezapomeňte na prostor nad kuchyňskou linkou. Skříňka až do stropu vás zbaví utírání prachu a v hůře přístupných skříňkách pod stropem najde místo sezonní výbava.

Podobně mohou posloužit i místa nade dveřmi. Dejte ale pozor, abyste celý strop neoblepili širokými skříňkami, vše by na vás pak padalo. Je nutné postupovat s citem.

Jednotná podlaha

„Pokud bydlíte v malém bytě či se do něj chystáte, sjednoťte v celém jeho prostoru podlahy. Bytu tak opticky dodáte pár čtverečních metrů navíc. Kromě toho by podlaha měla být světlá a v teplém odstínu,“ upozorňuje Tadeáš Tenkl, odborník na bydlení z Hornachu. Obecně platí, že podlaha by měla být nejtmavší plochou v místnosti.

Prosvětlujte, zrcadlete

V malém prostoru by se neměly objevovat na velkých plochách tmavé barvy. „Zdaleka nejhorší volbou je v tomto ohledu červená barva. Prostor takto vymalovaný se zdá menší, než ve skutečnosti je,“ radí Tadeáš Tenkl.

Ideální volbou pro výmalbu je bílá. Vhodnou alternativu pak představují světlé odstíny dalších barev. Důležité je myslet i na to, že zatímco takzvané teplé barvy přidávají na útulnosti domova, tak ovšem ubírají optické metry – u studených barev je to přesně naopak.

Využijte zrcadel. Z malých nalepovacích zrcadel můžete za pár korun vytvořit velkou zrcadlovou plochu, která odráží denní světlo a opticky přidá několik metrů. Nebo si u vestavěných skříní namontujte zrcadlové bezrámové dveře. Jde o osvědčený trik zkušených designérů.

Nábytek na nožkách

Těžký masivní nábytek do malých bytů nepatří. I pohovka a křesla by měly být lehké konstrukce na nožičkách. Podlaha, kterou pod nimi vidíte, zase nabízí několik pocitových metrů navíc. To ostatně platí pro všechen nábytek.

A s ním šetřete a pořiďte jen ten nejnutnější. Jídelní stůl může nahradit například chytře řešená část kuchyňské linky, která slouží jako pracovní a pak jídelní deska. Další možností je sklopný stolek na zdi nebo konferenční stůl, který se dá zvednout a proměnit na jídelní.

Skříňky volte pouze nízké, ideálně v jednotném designu pro kuchyň a obývací část. Barvy jsou opět povoleny pouze světlé – bílá, pastely či světlý dřevodekor.

Žádné zbytečnosti

Před stěhováním do malého bytu udělejte inventuru a vezměte si jen to, co opravu potřebujete a využíváte. Nebude místo na vystavování porcelánu po babičce ani dárků od kamarádů.

Na policích a volných plochách nechte co nevíce místa, oprostěte se od zbytečných dekorací, které zahlcují prostor i vaše smysly, když v takovém přeplněném bytě bydlíte.

Bydlení v malém bytě vám změní život. A možná nakonec zjistíte, že k lepšímu, protože najednou bude vše jednodušší, čas ušetřený úklidem věnujete sobě nebo partnerovi. Přestanete kupovat spousty věcí jen proto, že se vám líbí (stejně byste je neměli kam dát). Ušetřené peníze nakonec využijete na cestování, zážitky, vzdělání… Tedy na věci, na kterých opravdu záleží.

12.4.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist