Červená barva dodá interiéru energii

Červená barva je barvou ohně, krve, lásky, revoluce. Je barvou povzbuzující až dráždící, a tak je pochopitelné, že se nehodí pro všechny a ani do všech místností. Červená barva je tou, která nás pobízí ke zvýšené aktivitě, a proto se bude hodit zvláště do jídelen rodin, kde děti nerady jedí, aby podpořila jejich chuť k jídlu.

122823-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: archiv redakce

Tato barva zrychluje tep i dýchání, zvyšuje krevní tlak. Takže by ji měli mít doma lidé, kteří mají nízký tlak. Červená barva vyjadřuje životní sílu, a to duševní i fyzickou, podporuje proudění energie a také vyjadřuje náklonnost. Záleží tedy pouze a jen na vás, zda si i vy ve svém interiéru nakloníte červenou barvu na svou stranu.

Na malých předmětech, které budou umístěny na vhodných místech, bude vytvářet příjemný dojem a celkově může vypomoci vytvořit útulnější teplou atmosféru například v minimalisticky pojatých bytech bez větších příkras a detailů.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Při výmalbě bytu volíme obvykle jedinou základní barvu, proč by to ale nemohla být právě červená?  Zvláště pak, pokud ji zvolíte například jen na dvou stěnách pokoje a doplníte ji na dalších stěnách bílou anebo světle šedou barvou.

Máme-li pokoje malých rozměrů, bude byt působit celkově prostornějším dojmem, bude-li barva stěn a podlahy ve všech místnostech shodná. To však neznamená, že byste nemohli umístit na podlahu v obývacím pokoji červený koberec anebo na jednu ze stěn tapetu v červené barvě například s proužky, které opticky zvýší strop v místnosti. Celkově však počítejte s tím, že aktivní barvy, ke kterým se řadí právě i červená, pokud jsou aplikované na velké plochy, prostorový vjem z místnosti snižují.

Co se týče orientace pokojů vzhledem ke světovým stranám, červenou barvu lze využít v tmavších pokojích se severní orientací, kde je nutné omezit aplikaci studených barev. Červenou řadíme k teplým barvám a jako taková tedy pocitově zahřeje nejen místnost ale i její uživatele. Je všeobecně známo, že volba barvy v daném prostředí dovede pocitově snížit nebo zvýšit teplotu v místnosti až o 6°C.

Kromě kuchyně či koupelny se nemusíte bránit použití červené barvy ani v domácí pracovně. Využijte ji v akcentech, pořiďte si červené pracovní křeslo, na stěnu zavěste červenou poličku anebo hodiny, případně na okno červené závěsy, uvidíte, že tato energie vás při práci posílí.

100x červená kuchyň – inspirace pro vás“ je název našeho dřívějšího článku, který se taktéž věnuje této barvě plné energie a nabízí vám mnoho možnosti, jak ji využít při zařizování vaší kuchyně.

Červená je barva intenzivní, a tak je zapotřebí využívat ji v interiéru velmi uvážlivě. Nicméně jako výrazný barevný tón je to barva, kterou lze využít jako skvělou volbu v kterékoli části domu. Ideální může být pro kombinování s chladně působícím pohledovým betonem v interiéru. Použít ji lze také k vytvoření dramatického dekoru. Nebojte se jí, je to barva energie a energii potřebujeme všichni.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedit.com, messagenote.com

5.9.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist