Černá barva v koupelně: Experiment nebo nevšední elegance?

Stejně jako v módě má i v interiéru černá barva své místo. Je elegantní, působivá, tajemná nebo „střízlivá“. Záleží jen na tom, s čím a kde ji kombinujete. Někdo na ni nedá dopustit, jiný by ji domů nechtěl ani za nic. Většinou je však pro tuto barvu jedna z místností totální tabu. Jedná se o koupelnu. Jak jí to sluší v těch běžných i luxusních variantách, se můžete podívat ve fotogalerii.

27wow-design_mini-hexa-contract-1100x618.jpg Celá galerie 26 Zdroj: WOW Design

Proč jen bílá nebo béžová?

Vysvětlení je jednoduché. Světlé barvy máme spojené především s čistotou, a proto právě v místnosti, která je určená k celkové hygieně, tyto odstíny podvědomě upřednostňujeme. Navíc jsou u nás běžné (zvláště v bytech) koupelny bez oken, proto do nich toužíme vnést určitou vzdušnost alespoň pomocí světlých odstínů.

S čím kombinovat?

Pravdou je, že černá si žádá dostatek prostoru. Ale jak se můžete přesvědčit ve fotogalerii, ani to nemusí být pravidlo. Trochu černé elegance snese v podstatě každá koupelna. Ovšem čím je menší, tím víc je třeba černými prvky šetřit. Vyvážit je můžete světlými odstíny nebo přidat trochu zelené, modré či červené. Černé barvě sluší také dřevěné doplňky. Luxusní vzhled koupelny podpoříte kombinací černé a zlaté.

Pokud zvolíte černou dlažbu na podlahu, stěny je vhodné doplnit světlým obkladem. Tato kombinace zajistí, že místnost bude působit opticky větší, navíc jí černá dlažba jí zajímavý elegantní akcent. Toto pravidlo platí i obráceně. Při volbě černých obkladů zvolte na podlahu světlejší dlažbu. Při plánování koupelny byste neměli ani zapomínat na černou mozaiku, která může být zajímavým doplňkem, nebo naopak dominantou celého prostoru.

Lesk dlažby umocní osvětlení

Černá barva obecně pohlcuje světlo, a proto se jejímu použití právě v koupelně většina lidí vyhýbá. Pokud ji ale volíte s rozmyslem, působí velmi elegantně. Černá je totiž klasika a v kombinaci se světlými tóny je doslova nadčasová.

Černá dlažba ale bohužel doslova „ubírá“ světlo, a proto je potřeba ji v interiéru dobře rozvrhnout. Velmi záleží na tom, jak jsou v koupelně umístěná světla. Pokud směřují přímo na podlahu, musíte počítat s tím, že tmavá podlaha světlo značně pohltí.

Velmi také záleží na tom, zda jsou dlažba či obklad matné nebo lesklé. Matný povrch přispívá k pocitu intimity, zatímco ten lesklý umocňuje pocit luxusu, reflektuje světla, která se v něm odrážejí, což vzbuzuje dojem většího prostoru. Lesklá černá dlažba dokáže vytvořit také velmi zajímavé efekty, například v kombinaci s bodovými světly vznikne na podlaze jakési nebe světelných bodů.

Pozor na skvrny od vody a zubní pasty

Pravdou je, že co se týká nečistot a různých fleků, tak je černá barva spíše zvýrazní, než zamaskuje. Proto se nedoporučuje černou dlažbu pokládat například do předsíně nebo na terasu.

Pokud tedy zvolíte černou dlažbu nebo obklad do koupelny, musíte počítat s tím, že na ní bude více vidět například zubní pasta. V potaz byste měli vzít i tvrdost vody, protože na černých dlaždicích může ulpívat vodní kámen, který jim dodává našedlý vzhled. Proto co se údržby týká, platí, že se lépe bude čistit černý lesklý povrch než ten matný. Nicméně při pravidelné péči stačí dlažbu i obklady omýt teplou vodou s trochou běžného saponátu.

6.3.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist