Ceny plynu v roce 2015

Konec starého a začátek nového roku je vždy ve znamení vyhlašování nových cen. Řada domácností, které plyn používají k vytápění a mají vyšší spotřebu, s napětím očekává nové ceníky plynu pro rok 2015. O kolik zemní plyn podraží?

135277-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Vývoj ceny zemního plynu nebude v roce 2015 tak pozitivní jako v případě elektřiny. Důvodů je hned několik. „Jedná se například o pokračující krizi na Ukrajině a nákladná opatření související například se zajištěním bezpečnostních dodávek chráněným zákazníkům,“ uvedl Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy. I přesto se některým dodavatelům podařilo nakoupit zemní plyn výhodně, a proto nebudou zdražovat, někteří dokonce zlevňují.

Regulované platby zdraží

Stejně jako v případě elektřiny, je i zemní plyn tvořen několika složkami. Kromě komodity jako takové se jedná i o regulované poplatky vyhlašované každoročně Energetickým regulačním úřadem (ERÚ).

Cena dodávky plynu pro konečné zákazníky je tvořena:

•    Regulovanými cenami, které stanovuje ERÚ. Jedná se o ceny za přepravu plynu, distribuci plynu, služby operátora trhu a věcně usměrňované ceny dodavatele poslední instance.
•    Tržní – neregulovanou cenou zemního plynu, která se u jednotlivých dodavatelů liší. Změnou dodavatele je přitom možné ovlivnit větší část konečné ceny.

Regulované ceny od ledna 2015 mírně narostou. Důvodem je nadprůměrně teplá zima 2013/2014 a skokové zvýšení cen v rámci tzv. služby flexibility. „Obávali jsme se, že kvůli geopolitické situaci a rizikům spojeným hlavně s vývojem na Ukrajině ceny plynu výrazně porostou. Tento vývoj však nenastal. Na mírném růstu cen v regulované části mají vliv dva faktory, které ERÚ nemohl ovlivnit. Jedním z nich byla velmi teplá zima a druhým je prudký nárůst ceny za službu flexibility,“ uvedla Alena Vitásková.

O kolik plyn domácnostem podraží?

Pojďme se ale podívat na konkrétní čísla. Jako příklad uvedeme domácnost, která zemní plyn využívá k vytápění rodinného domu a roční spotřeba se pohybuje kolem 31,5 MWh. V roce 2014 zaplatila tato domácnost v průměru kolem 47 931 korun. V roce 2015 by její platby měly vzrůst na 48 499 korun. Jedná se tedy o zdražení o 568 korun. Dodejme, že domácnostem, které plyn používají jen na vaření, by měla cena meziročně narůst asi o 125 korun.

Jana Poncarová
Foto: Thinkstock.com

12.1.2015 1:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist