Ceny plynu stále rostou

S příchodem letních prázdnin nás čeká také dražší plyn. Plán na navýšení cen už avizovaly všechny velké společnosti, s výjimkou Pražské plynárenské. Největší zdražování chystá E.ON. Oproti dubnovému zvyšování cen podraží dvojnásobně!

Další zdražování plynu

V dubnu hlásili hlavní dodavatelé navýšení ceny plynu. Neuběhly ani tři měsíce, a už avizují další zdražování. Zatímco v dubnu šlo v průměru o 2,5 procenta, od 1. července se můžeme chystat hned na pětiprocentní, nebo i vyšší nárůst.

Zatímco v roce 2009 jsme si pochvalovali klesající ceny plynu, letos zdražují plynárenské společnosti již podruhé. RWE zdraží plyn pro domácnosti o 4,9 %, E.ON v průměru zhruba o 6 %. Jediná Pražská plynárenská se rozhodla pro zachování ceny plynu ve třetím čtvrtletí na stejné úrovni.

Vinu má cena ropy i slabá koruna

Hlavním důvodem zdražení zemního plynu je dlouhodobý růst světových cen ropy a ropných derivátů, na něž je cena plynu navázána. Na jaře se cena ropných derivátů vyšplhala až na 80 dolarů za barel ropy (nejvíce za dva roky). Podíl má také oslabení koruny vůči dolaru. Dobrou zprávou pro odběratele je alespoň nástup skupiny ČEZ na trh s plynem. Jakožto nováček na trhu nabízí výhodné ceny plynu. Ve třetím čtvrtletí bude ČEZ podle svého vyjádření dodávat plyn o 9,7 % levněji než RWE. Otázkou zůstává, nakolik je zveřejnění těchto informací pouhým marketingovým tahem a nakolik si ČEZ své hospodářské výsledky vylepší na cenách elektrické energie.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

16.6.2010 12:00
Více o tématu: ČEZplynprázdniny

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist