Centrální vysavač pro čistý domov

Centrální vysavač je jediný, který zabezpečí odvod veškerých nečistot, prachu, plísní i roztočů mimo domov. To je důležité při stále zvyšujícím se počtu alergií. Jak vlastně centrální vysavač funguje, kolik stojí a jak ho si můžete nainstalovat?

centralni_vysavac_husky_3-1-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Husky

V současnosti má centrální vysavač každý třetí dokončený dům. Jeho pořízení vyjde včetně montáže od 10 tisíc korun a nejde o zbytečnou investici. Některé značky mají záruku až 25 let a z její délky vyplývá, že jde o dlouhodobou záležitost, která bude sloužit mnohem déle a možná vás přežije. Aby se tak stalo, měli byste si ohlídat kvalitu provedení a komponentů – kov vydrží víc než plast.

image-foto-centralni-vysavace-husky-3-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak centrální vysavač funguje

Sací jednotka je umístěna v garáži nebo technické místnosti. O jejím výběru rozhoduje potřebný výkon, který musí zajistit dostatečný podtlak ve všech zásuvkách. Na tom, jak silný agregát budete pořizovat, záleží velikost domu a rozmístění zásuvek. Na patro se instaluje jedna až dvě a zde platí čím méně tím lépe. Od nich vedou hadice v délce 7–12 metrů, které by měly dosáhnout do všech koutů domu. K úklidu požíváte jednu hadici, kterou přenášíte dle potřeby, nebo máte instalovanou „hadici ve zdi“, při vysávání ji vytáhnete a po skončení úklidu zasunete zpět do zásuvky.

Jednou za čas pak musíte vysypat sběrnou nádobu a vyčistit filtr. Ten je nutný, aby se nezanesl motor. Existují i vysavače, které sají vodu, některé modely zvládnou i mytí podlah, šamponování čalouněného nábytku, úklid auta nebo dezinfekci okolí saun a bazénů.

TIP: Instalujte automatickou lopatku nebo štěrbinovou zásuvku do kuchyně se samonavíjecí hadicí. Při každodenním úklidu ji oceníte. Zásuvku v garáži zase využijete při úklidu auta.

V případě, že se vysavač ucpe, je lepší zavolat odbornou firmu, která pomocí kamery zkontroluje potrubí a překážku odhalí a odstraní. Vy před jejich návštěvou zkontrolujte prostor za zásuvkou, měl by být osazen tzv. ostrým kolenem, které zabraňuje proniknutí předmětu dále.

Výhody centrálních vysavačů:

  • Tichý provoz – nebudete při úklidu rušit sebe ani ostatní členy domácnosti.
  • Čistý provoz – i ty nejjemnější nečistoty se nedostanou zpět do obytného prostoru, což ocení zejména alergici.
  • Dlouhá životnost.
  • Jednoduchá údržba – jednou za čas vyčistíte filtr a vysypete sběrnou nádobu, obvyklá doba je cca po 3 měsících.
  • Odpadá přenášení vysavače.
  • Vysoký sací výkon – podle směrnice EU z roku 2014 nesmí být prodávány vysavače s výkonem vyšším než 1600 W, to se ale týká pouze u přenosných přístrojů. V případě sacích agregátů centrálních vysavačů pro středně velké rodinné domy se výkon pohybuje v rozmezí 1500 až 1900 wattů.

w-centralni-vysavac-pred-po-foto-zdroj-husky.jpg

Zdroj: archiv redakce

Centrální vysavač plánujte při stavbě či rekonstrukci

Nejvýhodnější a nejekonomičtější je zakomponovat vysavač při stavbě domu, i když ho lze samozřejmě namontovat téměř kdykoli a kamkoli. Zejména když odkrýváte podlahy a rekonstruujete třeba topení. Pak je přidání rozvodů opravdu jednoduché a nepřinese téměř žádné náklady kromě pořízení rozvodů. Jestliže uvažujete i o pořízení podlahového topení, je dobré vědět, že nejprve se musí položit potrubí pro centrální vysavač a až poté topení. Pokud to tedy skladba podlahy umožňuje, vodorovné vysavačové potrubí o průměru 5 centimetrů se zapustí právě sem.

Vždy se vyplatí zkonzultovat jeho zavedení s odborníkem na centrální vysavače nebo informovaným projektantem. „Ze zkušenosti víme, že téměř každé zadání naši technici dokážou splnit. V dnešní době je dostupné takové množství šikovných materiálů, že se řešení téměř vždy najde,“ vysvětluje Jiří Najman, zástupce kanadských centrálních vysavačů Husky v ČR.

Pro představu je vhodné uvést příklad z praxe, kdy muž připravil své ženě dárek k narozeninám tak, že ona odešla ráno do práce, a když se večer vrátila, čekala na ni nejen večeře při svíčkách, ale i vysněný centrální vysavač. Montéři elegantně využili nepoužívaného komína, práce pak obnášela jen probourání jednoho prostupu a osazení agregátu ve sklepě domu a byla hotova za několik hodin.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Centrální vysavače Husky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist