Cena vody stoupla, i když šetříme

Přestože jsme v minulém roce své vodovodní kohoutky přiškrtili, cena vody se opět zvýšila. Částečně je tomu tak právě kvůli našemu menšímu odběru. Pořekadlo „Kdo šetří, má za tři“ tedy platí evidentně jen v pohádkách. V reálu je to naopak: neutrácíš za naše zboží? Tak za to zaplatíš, protože ti zvedneme cenu! Snížení cen dosáhnete jenom plýtváním!

Zatímco množství fakturované pitné vody se v roce 2009 snížilo meziročně o 2,3 procenta (na 504,6 milionu metrů krychlových), hodnota fakturovaného vodného se naopak díky růstu jeho ceny meziročně zvýšila – a to hned o pět procent. Za vodu jsme tedy loni utratili nakonec přes 14 miliard korun.

Cena vody stoupla, protože neplýtváme

Zatímco některé vodárenské společnosti zvyšování cen maskují za rostoucí DPH, zvyšování vstupních nákladů nebo inflaci, jiné připouštějí, že si za něj můžeme sami, a to svou nízkou spotřebou! Jak loni, tak i letos na šetření s vodou zjevně doplatíme: „...projevují se důsledky poklesu spotřeby pitné a objemu odkanalizované vody.“ uvádí na svých stránkách například Moravská vodárenská. Podobně se vyjádřil ke stavu pro letošní rok i ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonín Jágl: „Důvodem je růst nákladů na nákup surové vody (…), ale tentokrát i významný pokles spotřeby pitné vody u podniků.

Pokud jste tedy dosud hledali triky, jak v domácnosti ušetřit, začněte radši s elektřinou nebo topením. Voda se zatím neosvědčuje.

Letos si můžete vody užít

Cena vody, tedy vodného a stočného, je v jednotlivých regionech různá. Ať už jste ale z Olomouce, kde by lidé měli letos zaplatit nejvíc, tedy skoro 67 korun za metr krychlový, a nebo naopak z Prahy, kde by měla být za 56 korun voda nejlevnější, můžete si vodních radovánek směle užívat. Když za ušetřenou vodu stejně zaplatíte, proč si odteď nedopřávat třeba voňavou lázeň každý den? Možná vás příští rok vodárny překvapí složenkou s přeplatkem!

autor: Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

1.6.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist