Cena elektřiny klesne méně než se čekalo

Pokles ceny elektřiny měl být podle původních předpokladů odborníků poměrně výrazný. Nakonec ale nejspíš půjde maximálně o tři procenta. Může za to nárůst plateb za regulované položky, tedy za přenos a distribuci elektřiny, ale i vyšší příspěvek na „zelenou“ energii, který je součástí celkových plateb za proud.

127131-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Konečná ceny elektřiny klesne jen minimálně

Cena elektřiny pro konečné odběratele v domácnostech od ledna klesne podle současných odhadů maximálně o dvě až tři procenta. Očekávaný zhruba patnáctiprocentní propad cen samotné (silové) elektřiny totiž bude do značné míry vyvážen zvýšením cen za přenos a distribuci elektřiny. Nemálo se pak na cenách proudu odrazí i zvýšení příspěvku na „zelenou“ energii.

Energetický regulační úřad (ERÚ) odhaduje, že bude tento příspěvek příští rok trojnásobně vyšší, což v přepočtu znamená, že bude tvořit již celých pět procent z celkových plateb. Do podpory obnovitelných zdrojů, tedy třeba slunečních či větrných elektráren, Češi příští rok investují přes sedm miliard korun. Největší díl – 2,8 miliardy – spolknou sluneční elektrárny.

Cena elektřiny v konkrétních číslech

O kolik přesně by cena elektřiny v příštím roce měla klesnout, bude jasné na konci listopadu, kdy konkrétní čísla zveřejní ERÚ. Zatím odhadovaný pokles je dvě až tři procenta.
Podle předběžných propočtů HN by tak rodina žijící v panelákovém domě, která elektřinou netopí, mohla v roce 2010 zaplatit za elektrický proud o necelých 300 korun méně než letos. Majitelé rodinných domků s přímotopem by pak mohli ušetřit asi tisícovku.

O něco lepší situace pak čeká podniky. Ty se mohou těšit na výraznější slevy – cena elektřiny (silové) se totiž na celkové faktuře podílí u firem asi třemi čtvrtinami, zatímco u domácností jen polovinou.

Elektřina klesla o 15 procent

Na energetické burze se cena elektřiny proti loňským maximům propadla na pouhou třetinu. Analytici odhadovali, že takzvaná silová elektřina zlevní zhruba o 15 procent. To se také naplnilo, jenže se nečekaně zvýšily platby na podporu obnovitelných zdrojů a podražily i další regulované složky, jako poplatky za distribuci či přenos elektřiny.

Výsledná sleva tak s největší pravděpodobností neumaže zdražení, k němuž došlo na začátku letošního roku, přestože nyní ERÚ hledá způsob, jak podporu snížit. A to hlavně pro sluneční elektrárny, které zažívají nebývalý rozkvět. Platný zákon totiž umožňuje snížit výkupní ceny jen o pět procent ročně.

Patnáctiprocentní pokles ceny mimo jiné znamená, že lidé, kteří na jaře využili nabídky ČEZ a zafixovali si sazbu na rok 2010, nic nevydělají ani neztratí.

Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Ocenění nemovitosti lze získat online a zdarma

Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková

10.11.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist