Čemu se říká luxus?

Když říkáme, že někdo bydlí luxusně, máme na mysli adresu, vzhled domu či bytu, materiály, kterými je interiér naplněn? Jedno je bez diskuse. Luxus může být okázalý, a pak má dost blízko ke kýči, může být i nenápadný, a tehdy za něj mluví jen kvalita.

Současný moderní luxus dokáží vytvořit bezesporu Italové, ano, právě Italové, kteří mají tolik skvělých minimalistických architektů a designérů. V Itálii ale celá ta léta jako plnohodnotný protějšek jednoduchých tvarů zůstává klasika. Vychází ze starších období a doplňuje se novým stylem. A právě kompilace některých prvků z minulosti a moderních tvarů tvoří to, v čem Italové rádi bydlí.

Bydlení po italsku

Je poklidné, miluje světlo, pohodli, různé struktury, kámen i dřevo, hodně květin, většinou nechybí krb, klidně i v tradičním pojetí. Na přírodní materiály kladou Italové důraz, mramor je pro ně v interiéru přirozený, pískovec velmi oblíbený. Určitě byste mohli v mnohých italských domácnostech najít tmavý nábytek, ale přednost přece jen mají světlé tóny, které podpoří celkový dojem vzdušnosti.

Exkluzivita italského interiéru může mít i jiné jméno: Glamour. Směr, který je třpytivý, blyštivý, jen nesmí být příliš těžký. Hodně velkou roli hrají lustry, broušení do plošek, které odrážejí světlo, skleněné kuličky, zrcátka, a dosažený efekt.

Materiál je podstatou luxusu

Kožené pohovky a křesla, mramor na podlaze, kovové stolky se skleněnou deskou, leštěné plochy střídané strukturovanými povrchy. Když textilní čalounění, tak opravdu kvalitní vlněné, sametové, v ložnici se může objevit i brokát. Většinou je jednobarevné, i když jemný vzor, vypůjčený z pánských oblekových materiálů, mít může.

Luxus nesmí chybět ani v koupelně, ani v kuchyni, aby celek byl jednolitý a dokonalý. I tam se pracuje s mramorem, s naleštěnými kohoutky v barvě zlata, ale uznávaná je tu i funkčnost a jednoduchost, když se neošidí kvalita dřeva, kamene a dalších použitých materiálů.

Je to i v názvu…

Italská společnost Luxury Living uvádí na trh řadu značek – patří k ní Casa Fendi, nábytek Bentley apod. Ano, Bentley jako automobil, takových luxusních nábytkových kousků, nesoucí jméno luxusního auťáku je mnohem víc – třeba Aston Martin apod. Ale o tom zase jindy. Teď si prohlédněte nábytek, kterým Luxury Living vybavil novou reprezentační prodejnu v Americe, a pár dalších ukázek luxusního pojetí.

Text: Vladimíra Storchová

7.6.2016 10:34

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist