Na čem je v koupelně nejvíc bakterií a jak před nimi ochránit zubní kartáček?

Na začátek prozradíme, že záchodové prkénko to není, i když lidové mýty mu přisoudily roli největšího špindíry v domácnosti. Další rozšířená fáma se týká ochrany zubního kartáčku před bakteriemi vznášejícími se v koupelně. Abychom ho před nimi uchránili, máme ho schovávat do skříně. Co to ale způsobí? To a další nepravdy o hygieně v hygienické místnosti se dozvíte v článku.

interier_3_alcaplast-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: Alcaplast

O nástrahách domova v podobě nebezpečných bakterií, plísní či roztočů bylo popsáno hodně stránek, ale ne vše na nich je pravda, naopak, obsahují asi tolik mýtů jako Staré pověsti české. Při úklidu bychom se měli především řídit zdravým rozumem a přírodními zákony. A někdy bychom se jimi zase mohli začít řídit jako třeba v případě mýtu na našem seznamu prvního.

1. Po použití WC si myjeme ruce

Ano, ale zdaleka ne všichni. Vlastně jde o docela děsivá čísla, jak ukazuje průzkum z roku 2015, které se účastnilo sto tisíc Evropanů. Po použití WC si umyje ruce jen asi 38 % mužů a 60% žen.

Také žijete v představě, že mýdlo zabíjí bakterie? Omyl! Mýdlo je pouze uvolňuje z povrchu rukou a za použití vody smývá pryč. Zničení mikrobů dosáhneme pomocí prostředků s obsahem alespoň 60% alkoholu.

Zajímavé odhalení přinesl i pořad Mythbusters vysílaný na Discovery Channel. Utřením mokrých rukou do papírových ručníků totiž odstraníme až 71 % bakterií, kdežto vzduchový sušič zneškodní pouze 23 % mikrobů, tedy téměř třikrát méně. Asi proto je všude instalují. (ironie)

2. Bakteriemi nejzamořenější je WC sedátko

Také znáte oblíbenou pohádku o záchodovém prkénku? Prý se na něm bydlí největší množství bakterií, virů a nebezpečných mikrobů. Mnohem širší spektrum se však nachází na počítačové klávesnici, bankomatu či mobilních telefonech.

Více bakterií najdete i na tlačítkách zvonků a výtahů, klice od dveří, madlech v autobusu, ale třeba i na kuchyňském prkénku, kde je podle průzkumu univerzity v Arizoně až 200krát více bakterií. Na pracovním stole se dokonce podle společnosti Kimberly-Clark Professional skrývá až 400krát více bakterií než na WC.

Předměty každodenního užívání se liší i v počtu druhů přítomných bakterií. Zatímco na toaletách se nachází méně než 20 druhů mikroorganismů, na mobilním telefonu nalezneme téměř 140 a na tabletu až 600 druhů bakterií. Vyplývá to z britské studie z roku 2013.

Boji proti množení mikroorganismů se dnes věnuje také řada sanitárních inovací. „Populární jsou například sedátka s dezinfekční úpravou a antibakteriálními vlastnostmi. Díky obsahu sloučeniny stříbra v materiálu, z něhož jsou sedátka vyrobena, dochází k redukci hustoty bakterií až o dva řády,“ vysvětluje Radka Prokopová, výkonná ředitelka společnosti Alcaplast, která je největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě.

3. Koupelna se musí lesknout

Ano, vodní kámen a zašlé nečistoty jsou rájem pro mikroby. To si uvědomujeme a pravidelně je čistíme, jenže zapomínáme, že v koupelně je mnoho skrytých částí, jako jsou odtoky van či žlaby sprchových koutů. Ty zachytávají například i vlasy, a pokud je pravidelně neodstraňujeme, odtok se sníží a mýdlo spolu se všemi nečistotami se v nich usídlí a je pak osídlí miliardy nepřátelských bakterií vydávající mimo jiné i nepříjemný zápach.

Pro snazší udržování hygieny ve sprše proto vybírejte kvalitní podlahové žlaby. Jejich základem je správně fungující odtok vody, ideální průtok je 60 litrů za minutu. Stejně tak je důležité, aby byl ke žlabům snadný přístup, protože vaničku i mřížku žlabu je potřeba čistit minimálně čtyřikrát za rok.

4. O zubním kartáčku

I když lidé často schovávají zubní kartáček do skříňky nad umyvadlem nebo jej překrývají plastovým krytem, před bakteriemi v koupelně jej neuchrání. Tento způsob je dokonce kontraproduktivní, protože v uzavřeném prostoru neproudí vzduch. Štětinky kartáčku nemohou dobře proschnout a ve vlhku se pak snáze množí bakterie. Proto se doporučuje ukládat kartáček ve svislé poloze spíše na otevřeném místě, kde může dobře větrat. To místo by se pochopitelně nemělo naházet poblíž WC mísy.

5. Zápach není největší problém

Větrání na toaletě je potřebné kromě odvedení pachu také kvůli vlhkosti, ve které se tak dobře daří plísním. Kvůli pohodlí a rychlému vyschnutí místnosti je dobré udržovat teplotu na 24 °C.

Pokud na toaletě není k dispozici okno, světlík nebo ventilátor, je možné využít předstěnový instalační WC systém se zabudovaným ventilátorem pro odvětrávání. Ten kromě pachů zbavuje toaletu i vlhkosti.

14.1.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist