Celoroční vířivka – co to je a jak se liší od běžných modelů

Pro někoho již pouhá myšlenka skočit do jakékoliv formy vody během chladnějšího období nebo zimy nemusí být vůbec příjemná. I mnoho majitelů vířivek je považuje za něco, co se používá během teplejšího počasí. Avšak ve Skandinávii, nebo Kanadě, kde jsou normou chladnější zimy, je ponoření se do horké vířivky spíše životní styl! Pro Skandinávce je potěšením si ji užít při pobytu venku, třeba po sauně a pro Kanaďany je to prostě způsob života … skočit do „vany“ s rodinou i přáteli. Jak otužilí Skandinávci, tak i krajané vynálezce jazyka Java si zřejmě uvědomily, že když je všude kolem zamrznuto, ve skutečnosti neexistuje nic příjemnějšího jako ponořit se do horkých bublinek!

zena-vo-virivke-1100x618.jpg Zdroj: Rasulov/shutterstock.com

Užijte si svou vírivku po celý rok

Jakmile se naučíte, jak používat vířivku v létě, zjistíte, že je to úžasný způsob, jak se ochladit a trochu si ulevit od vlhkého a horkého počasí. Vše, co musíte udělat, je přepnout vířivku do režimu studené vody a snížit teplotu na 29 stupňů a méně. Pokud chcete, můžete topení zcela vypnout. A ačkoliv si většina zákazníků kupuje vířivku na použití na jaře a v létě, věřte, nebo ne, v zimě je daleko prospěšnější než v létě. Ptáte se proč? A zda je třeba plánovat něco konkrétního, aby bylo možné vířivku používat po celý rok? Čtěte dál.

Jaké jsou zdravotní benefity používání vířivky v zimě?

Vířivky jsou v podstatě bazény s vodoléčbou. Hydroterapie je definována třemi klíčovými prvky: teplo, vztlak a masáž.

Kromě skvělého využití vašeho venkovního prostoru je s pravidelným používáním vířivky spojena řada zdravotních výhod. V zimě se zhoršuje mnoho chronických stavů, včetně artritidy, bolestí a zánětů kloubů, fibromyalgie a dalších, které způsobují ztuhlost nebo chronickou bolest. Když je nám zima nebo trpíme špatným krevním oběhem, průtok krve je z nutnosti přesměrován do životně důležitých orgánů od zbytku těla, což je pro ty, kteří již trpí bolestmi kloubů, katastrofální.

Opak se stane, když jste plně ponořeni do teplé vody – krevní cévy se rozšiřují a zlepšuje se oběh, což posílá všechny důležité léčivé červené krvinky po celém těle. Máte také celoroční benefit „beztíže“, což uvolňuje tlak na bolavé klouby.

V zimě trpíme kašlem a nachlazením a letos máme ještě více důvodů, než kdy jindy, dávat si na viry. Použití vířivky ke zvýšení tělesné teploty může ve vašem těle stimulovat přirozenou produkci bílých krvinek a prostý akt pobytu venku a dýchání léčivého čerstvého vzduchu přispěje k posílení imunitního systému a zlepšení schopnosti vašeho těla bojovat s infekcemi a viry. Pokud nemáte štěstí a srazí vás sezónní rýma z nohou, pak je pára z teplé vody silným přírodním dekongestantem. Do vody můžete dokonce přidat speciálně navržené vířivkové vůně, například s eukalyptem, což pomůže vyčistit dýchací cesty a otevřít plíce.

Nikdo si neužívá krátké zimní dny plné špatného počasí nebo izolace, které jsme čelili v posledním roce. Špatné duševní zdraví, které postihuje každého čtvrtého dospělého, se v zimních měsících zhoršuje, protože trávíme více času skrytí uvnitř, což snižuje naši expozici dennímu světlu, přírodě a vitaminu D.

My teď nenavrhujeme, aby vířivka nahradila podporu nebo léky na stavy, jako je úzkost a deprese, ale můžeme s jistotou říci, že bylo prokázáno, že čerstvý vzduch a trávení času venku, v přírodě výrazně snižuje hladinu kortizolu (váš stresový hormon) a zvyšuje hladinu endorfinů a dopaminu. Pravidelné používání vířivky je velmi snadný způsob, jak zajistit, aby jste trávili dostatek času venku a lépe si odpočinuli od každodenního tlaku. Budete také těžit z hlubšího klidnějšího spánku, který je dobrý pro mysl, tělo i duši.

Můžu tedy svoji vířivku používat i v zimě?

Začneme tím, že pokud to není nafukovací vířivka (i když už mnohé umožňují celoroční provoz) není absolutně žádný důvod vaše „lázně“ v zimě zavřít. Ve skutečnosti, kvalitní vířivky jsou navrženy pro celoroční použití – stačí se podívat do Kanady, Severní Ameriky a skandinávských zemí! Všechny mají mnohem drsnější zimy než naše, ale integrovaly vířivky do svého způsobu života už před mnoha desetiletími.

Ve skutečnosti můžete nesprávným zazimováním vířivky způsobit více škody než užitku. Čerpadla jsou navržena tak, aby fungovala bez přerušení a proto restartování po delší době nepoužívání nemusí jít úplně hladce. Navíc i ta nejmenší zbytková voda, která ve vaší lázni zbyla, velmi pravděpodobně zmrzne – což může způsobit prasknutí a potenciální netěsnosti v potrubí. Dodavatel vaší vířivky určitě nabízí kompletní službu zazimování vířivky, ale přesto doporučujeme nechat lázně v provozu.

Všichni máme tendenci být v létě velmi hrdí na svůj venkovní prostor a při prvním náznaku dobrého počasí se vrhneme na grilování. Milujeme své zahrady, ale není škoda, že po zbytek roku leží ladem jako nepoužívaný, ale hodnotný prostor? Vlastnit vířivku, kterou skutečně plánujete používat po celý rok, je jednou z nejlepších investic, které můžete udělat, abyste si mohli užívat zahradu po celý rok. Jen si představte připíjení k Novému roku ve vířivce nebo relax po náročném dni v kanceláři! Představte si, že přemluvíte své děti odložit veškeré Playstationy, počítače a telefony a trávíte čas venku jako rodina! Přiznejme si – je velmi nepravděpodobné, že byste v polovině prosince seděli na své terase, ale pokud byste mohli zůstat útulně v teple, zatímco si budete užívat svou zahradu a kvalitní čas na čerstvém vzduchu, pak je to velmi odlišná nabídka.

Na co myslet před koupí vířivky pro zimní použití?

Nyní tedy víme, PROČ bychom měli vířivky používat po celý rok. Je ale něco speciálního, na co musíte myslet, než si ji koupíte? Zúžili jsme to na tři hlavní aspekty, kterými jsou izolace, umístění a případně další kryt nebo altán.

Izolace – izolace a dobrý standard kvality konstrukce mají největší vliv na celkové náklady na provoz vířivky, které jsou v zimních měsících nevyhnutelně o něco vyšší. Vířivky i s kvalitní izolací mohou v zimě mírně zvýšit účet za elektřinu. Na druhé straně vířivky se špatnou izolací, tenké kryty a skořepinová konstrukce mohou stát i desítky eur !! To je obrovský rozdíl a pádný důvod, proč v chladnějších měsících vypustit své lázně. Takové vířivky se často prodávají za nejnižší ceny, což se může zdát přitažlivé, ale v konečném důsledku se ukázat jako falešná ekonomika. Investujte tedy moudře a proveďte průzkum před koupí, zejména pokud ji chcete používat celoročně.

Umístnění – umístění vířivky je klíčem k pravidelnému používání a užívání si vířivky v zimě. Čím blíže jsou vaše lázně k vašemu domovu, tím častěji je budete používat. Nikdo nechce v šíleném dešti utíkat ze spodní části zahrady do domu. Pokud však umístíte svou vířivku blízko dveří, nebo na terasu, pak vám tato krátká procházka najednou připadá mnohem snesitelnější! Ale pokud se i rozhodnete využít nepoužívaný prostor na vzdáleném konci vaší zahrady, neznamená to, že si nemůžete vířivku užívat. Proč nemít vyhřívanou převlékárnu v malém zahradním domku? Je také ideální pro skladování chemikálií nebo nápojů! Investujete do věšáku na ručníky a pro nadýchané župany a mějte po ruce hřejivé pantofle na procházku zpět do domu.

Kryt – investice do další struktury nebo krytu pro vaši vířivku je osobní volbou. Je naprosto v pořádku používat vířivku za deště nebo dokonce lehkého sněžení a víko vířivky, které je dodáváno s kvalitními lázněmi, dokonale postačí k její ochraně. Ponechat lázně nekryté, abyste se mohli dívat na zimní oblohu, je naprosto kouzelné. Koneckonců, už jste i tak mokrý! Pokud však máte pocit, že byste nepoužili vířivku, kdyby pršelo, pak není důvod, proč byste nemohli prozkoumat trvalé i přechodné možnosti, jako jsou dřevěné altány nebo dokonce stavba postavená na míru. To vás ochrání před nejhorším počasím a vytvoří útulné prostředí, které můžete ještě vylepšit osvětlením a rostlinami. Pamatujte, že jakákoli trvalá struktura musí být dostatečně vysoká, aby se víko vířivky mohlo zcela převrátit.

Podtrženo a sečteno…

Existuje nespočet důvodů a zdravotních výhod, aby vaše lázně fungovaly po celý rok a ZVLÁŠTĚ v zimních měsících. Vířivka je více než jen doplněk letní zahradní párty, je to celoroční investice do vašeho zdraví a pohody.

Zdroje informací:

  • https://www.thehottubandswimspacompany.com/Blog/Using-Your-Hot-Tub-All-Year-Round
  • https://wezaggle.com/can-i-leave-my-hot-tub-setup-all-year-round/
  • https://blog.coldwellbanker.com/pros-and-cons-of-adding-a-hot-tub/
30.9.2021 11:15 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist