Čekáte miminko? Připravte mu pěkný a bezpečný domov

Máte rádi moderní interiér? A ani s příchodem potomka ho nehodláte proměnit v nehostinné místo ozvláštněné maximálně igelitovými ubrusy? To také není nutné. Připravili jsme pro vás pár inspirací, z nichž můžete vycházet při zařizování pokojíčku pro miminko, aniž byste se museli prohřešit proti modernímu designu.

5norsu-interiors_-collection-pastel-nursery-may-15-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: norsu interiors

Pár užitečných rad

Při zařizování pokojíčku, který je praktický, bezpečný a vypadá pořád skvěle, přestože vaše dítě odrůstá kojeneckým oblečkům, se řiďte následujícími tipy:

  • Pořiďte si stmívač k osvětlení. Je to jednoduchý způsob, jak přizpůsobit světlo momentální potřebě, např. krmení, usínání atd.
  • Zvolte textilie se speciální povrchovou úpravou, která odpuzuje vodu i prach, a koberce, které lze snadno vyprat.
  • Vyberte si alespoň některé kusy tzv. rostoucího nábytku, které se vyvíjejí spolu s vaším potomkem.
  • Přemýšlejte o umístění a bezpečnosti nábytku, zvláště když se dítě může už samo pohybovat. Přichyťte vyšší skříňky ke zdi, postýlku nedávejte blízko k oknu a cenné předměty umístěte na vyšší police, kam dítě nedosáhne.
  • Pravidelně se věnujte úklidu. Vybavte nejen dětský pokoj, ale celý byt co největším počtem různých úložných prostor. Postačí třeba jen různé ozdobné boxy, krabice či koše, kam uklidíte co nejvíce drobností. Nenechávejte nic po bytě zbytečně povalovat. Dítě se tak nedostane k nevhodným předmětům a navíc se vám i v domácnosti s malým dítětem bude snadno udržovat pořádek.
  • Vytvořte dítěti co nejvíce volného prostoru na podlaze. Dejte mu tam koberec nebo měkkou podložku, která poslouží k tlumení případných pádů. Je to pro něj nejbezpečnější místo, kde může rozvíjet své první pohybové aktivity

Základem je skvělá postel

Při výběru postýlky se setkáte se spoustou možností. K dostání jsou kolébky, košíky na kolečkách, klasické dřevěné postýlky, ale i vyrobené z plastů či kombinované s textilními materiály. Co se týká tvaru, můžete kromě obdélníkových vyzkoušet třeba oválné. Zvláště v prvních měsících oceníte postýlky, u nichž se dá sundat jedna bočnice a lze je připevnit k posteli rodičů.

Za zvážení stojí nákup modulární dětské postýlky. Její životnost neskončí s batolecím věkem, ale po odstranění komody s přebalovacím pultem můžete jen vyměnit rošt a matraci a postýlka bude vašemu dítěti sloužit ještě dalších pár let.

A protože dětská postýlka je velmi důležitým vybavením, objednejte ji s dostatečným předstihem. Počítejte s tím, že může dojít k prodlevě v dodání nebo k poškození výrobku během doručení, a proto je potřeba, abyste se měli dostatek času na případnou reklamaci.

Využijte barvy a tvary

Nikde není psáno, že dětské pokoje musí být laděné pouze do pastelových odstínů. Klidně tam přidejte více barevnosti. Dokonce prý podle nejnovějších výzkumů jsou nejlepším způsobem, jak můžete stimulovat vizuální vnímání dítěte, černé a bílé pruhy nebo světlé a tmavé kontrastní barvy. Nicméně děti nepřitahují jen černobílé kombinace. Zaujmou je jakékoli výrazné, kontrastní barvy a obrazce na stěnách, textiliích nebo koberci.

A nezapomeňte do pokojíčku přidat zábavné prvky, jako jsou třeba týpí nebo houpací kůň. Pokuste se najít také nějaký kreativní způsob, jak třeba zobrazit jméno dítěte na stěně, například zarámujte jednotlivá písmena. Můžete použít také samolepky nebo látku. Podobně můžete vytvořit třeba polštář s iniciálami dítěte apod.

Myslete na pohodlí pro dospělé

Ať už rodiče, nebo ostatní rodinní příslušníci budou určitě trávit s dítětem spoustu času nejen při hrách, ale budou u něj třeba, i když bude spát. Určitě přitom oceníte křeslo nebo menší pohovku, kde si budete moct udělat pohodlí a trávit tak s miminkem co nejvíce času.

12.10.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist