Čas svíček a svícnů – nechte se okouzlit

Krátké dny, dlouhé večery – zimní čas a vánoční čas. Zapalování svíček k němu patří, ať už v nich vidíte pradávnou symboliku, nebo si prostě jen chcete zkrášlit byt a dům. Než postavíte svícen na stůl, připomeňte si, co který znamená. Pak už je jen na vás, jak si světýlky vyzdobíte byt.

119801-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Svíčka je prastarý artefakt rukodělné tvorby. A svícen, tedy něco, na čem je svíčka umístěna, aby vosk nebo parafín nekapaly na zem, na stůl nebo na ruce, je téměř stejně starý. Symbolika judaismu je dokladem užívání svícísvícnů ke starozákonním obřadům. Sedmiramenný svícen neboli menora odkazuje k sedmi dnům stvoření světa, svícen s osmi rameny stejnými a jedním vyšším se jmenuje chanukia a používá se výhradně o židovském svátku chanuka. Devátou svící se při něm zapalují všechny ostatní. Tyto typy svícnů se jako dekorace do bytu příliš nehodí – přece jen jsou úzce spojené se svou původní symbolikou.


Křesťanská obřadnost se s typy svícnů tolik netrápí – k rituálům patří zapalování svící samo o sobě, svícny doznávaly v průběhu věků nejrůznější proměny a jsou hlavně dekorativním prvkem. Jediným svícnem spojeným s křesťanskými svátky je tak adventní věnec, na kterém se postupně každou adventní neděli zapaluje další ze čtyř svíček. Pokud ovšem chcete v dějinách jít ještě hlouběji, pak si můžete pořídit třeba svícen v podobě magického pentagramu, jednoho z nejznámějších a nejsilnějších magických symbolů známého už keltským druidům. Svíčky rozmístěné na pentagramu údajně násobí jeho silnou ochrannou moc proti všemu zlému, co by se mohlo vetřít nepozorovaně do vašeho příbytku. Stejně mocné jsou také dračí svícny, protože pokud máte s drakem dobré vztahy, zažene od vašeho prahu všechny zlé síly.


Dnešní svícny plní především dekorativní funkci a navozují romantickou atmosféru. Podle svého vkusu a jako doplněk zařízení interiéru si můžete vybírat z ručně kovaných železných svícnů, z odlitků v podobě nejrůznějších sošek z mosazi, bronzu nebo cínu. Těžké kované svícny mlhou mít podobu stromů a tvořit dominantní solitér třeba ve vstupní hale s minimem jiného zařízení. Máte rádi drobné plastiky a ornamentalismus? Pak zvolíte třeba efektní cínovou sošku ženy v secesním stylu a dáte jí do ruky jemnou bílou svíčku, aby vynikla křehkost tvarů.

Líbí se vám víc dřevo? Na takových svícnech se budou vyjímat nejlépe vysoké štíhlé svíčky. Dejte ale pozor na to, aby mističky, na kterých stojí, byly vyložené plechem – jinak dohořívající svíčka snadno dřevo zapálí nebo alespoň nevratně poškodí.

Sklo, keramika, porcelán jsou další materiály, které ozdobí váš nábytek spolu s různými tvary svíček. V módě jsou různobarevné skleněné mističky a pohárky na čajové svíčky. Dobře se hodí k modernímu strohému interiérovému designu, který oživí pestrostí barev. Keramické svícny stejně jako hrníčky, misky nebo vázy vypadají dobře v rustikálním stylu, doplněné proutěnými miskami a čirým sklem. Ušlechtilý bílý porcelán ve tvaru jednoduchého sloupu nebo misky je dynamický architektonický prvek, který spolu se štíhlou i nízkou kulatou svící „rozhýbe“ každý příliš těžkopádný interiér.
Text: Gabriela Koulová
Foto: made-in-china.com, christmaslightsetc.com, hartcrafters.com, hanukkahsale.com, bestwallpapershut.blogspot.com, artdecoratif.cz, candlesticks.com, Scandinavien design centre, makinthebestofit.com, mammineral.cz, Keramika Dudychová

 

21.12.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist