Je čas si vypěstovat zelené velikonoční osení. Co lze použít místo pšenice?

I když to při pohledu z okna nevypadá, jaro je tady a za pár týdnů budeme slavit Velikonoce. Dekorace založené na zeleném osení k svátkům jara patří stejně jako pomlázka a kraslice. Nezapomeňte, že nějaký čas potrvá, než hustý zelený koberec vzejde.

shutterstock_1908939217-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Svěží zeleň čerstvě vzešlého obilí spolu s jarními květinami přinese domů ten pravý pocit jara. Zvláště ve městech, kde žije člověk obehnaný hradbami betonu a asfaltovým kobercem zatouží vyhladovělé oko po zářivé zelené. Vypěstovat si velikonoční osení není žádná věda, tak letos nevynechejte.

Nejlépe vynikne v přírodních materiálech

Vedle tradičního obilí můžete vsadit třeba na výsev řeřichy, která vzchází velmi rychle. Nejprve ale musíme vybrat vhodnou nádobu.

Pro klasické trávníčky se nejlépe hodí misky z přírodních materiálů. Také košíčky, které předem vyložíte pevným igelitem, můžete osít.

Vyzkoušejte třeba i miniaturní květináčky, skořápky od vajíček nebo dřevěné bedýnky. Nádobu na osetí obilím vybírejte podle toho, jakou máte v plánu k osení přidat výzdobu. Vše by mělo vzájemně ladit.

Co můžete vysít?

Někdo obilíčko vysévá na vatu stejně jako řeřichu a pak už jen kontrolujte výšku hladiny vody, což jde nejlépe přes průhledné nádoby. Vyset můžete ale i do zahradní zeminy, která dobře drží vláhu. Neplňte misku až úplně k okrajům, špatně by se vám vzrostlé oseníčko zalévalo, voda by přetékala přes okraje nádoby.

Pokud vyséváte na poslední chvíli a nenašli jste doma ani semínka řeřichy a pšenici jste zapomněli koupit, můžete použít čočku. Velmi brzy dokáže vytvořit pěkný hustý zelený trávníček.

Pšenici i čočku vysejte s třítýdenním předstihem před Velikonocemi. Asi tři dny potrvá, než vyklíčí, a pak už záleží na vás, jestli vyrostlé osení necháte volně růst nebo jej zastřihnete, aby se nezačalo rozpadat do stran. Rychlost růstu ovlivní také pokojová teplota, hustota zálivky a to, zda osení pěstujete na světle, například na okenním parapetu.

Čím dekorovat?

Zelené rostlinky budete chtít pravděpodobně dále zdobit, i když v mnoha případech, pokud je vyseto do zajímavé nádoby, tak ani žádnou další přízdobu nepotřebuje.

Malé děti určitě v osení uvítají nejrůznější zápichy se zvířátky, zajíčky nebo kuřátky atp. Pěkně v něm vyniknou i balená čokoládová vajíčka anebo želatinové figurky. Velmi vhodnou přízdobou jsou pochopitelně velikonočně zdobená vajíčka nebo vejdumky.

Jestliže zdobíme osením slavnostní rodinnou tabuli anebo obývací pokoj, volíme jako přízdobu nejčastěji květiny. Pochopitelně volbou číslo jedna jsou jarní svěží cibuloviny, jako jsou například mini narcisy, modřence, zakrslé tulipány anebo i vyšší hyacinty. K osení ale můžete přidat také fialky, macešky a ranunkulusy.

Ty lze protáhnout otvorem v polovině vaječné skořápky a vytvořit jim tak jakýsi lem kolem květů, který zabrání přílišnému rozkvetení těchto bohatých květů. Báječně to uprostřed zeleně bude slušet také sedmikráskám. Vyzkoušejte!

10.3.2021 10:30 | autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist