Je čas na pěkný zimní spánek

Ale ne, nikdo z vás nechce udělat medvědy, kteří se zanoří do pelechu, aby se vynořili až zase zjara, pokud je ovšem neprobudí hlad. Jde jen o to, že není nejlepší skákat ráno rychle do chladu a tmy. A že delší poležení ve vyhřáté posteli bychom si v nadcházejících měsících aspoň o víkendu rozhodně měli dopřát.

00_uvod_parisengbanner-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: Bellore

Do jaké postele se zavrtáme, to už záleží na vašem vkusu a asi i finančních možnostech. Záleží samozřejmě na kvalitě matrace atp. Ale to, co vás láká na první pohled, je pěkné povlečení.

Zdobnost postelí zmizela

Poměrně krátké pokusy o méně obvyklý tvar lůžka s předimenzovaným čelem a různým prohýbáním se rychle vytratily, postel si drží klasický tvar, protože, jak už bylo zmíněno, mnohem důležitější je kvalitní matrace a zdravý spánek.

Postel nakonec stejně více či méně zmizí pod lůžkovinami, přehozy, plédy a polštáři. Proto designéři i výrobci v drtivé většině sází na kvalitu mnohem víc než na extravagantní vzhled.

Městsky a moderně

I způsob stlaní má své styly a každému se líbí něco jiného. Zvykli jsme si jednoduchý, praktický až minimalistický styl označovat jako městský. Snad proto, že ve městě se víc spěchá a nikdo se nechce zdržovat složitým stlaním? Asi i proto.

Lůžko v tomto stylu je poměrně málo barevné, decentní, oživení dodá vlněný pléd v jiném odstínu, než je lůžko a povlečení. Obvykle se tu drží jemné a světlé béžové, kakaové a šedé tóny, které se vzájemně kombinují, přidává se bílá, a doplňková barva může určit, jestli celek bude působit chladně nebo teple. Vzory se téměř nepoužívají, barevné už vůbec ne. Může být tkaný na přehozu nebo se může objevit oblíbené písmo, ale určitě ne všude a na všem.

Stlaní s nostalgií

Patří sem všechno, co připomíná staré časy, ať už jde o chalupu, nebo zámek, krajku a brokát či kanafas a ručně háčkované vsadky. Jedná se o nadčasovou záležitost, kterou vždy určuje vkus majitele a celkový charakter ložnice.

Vzory na brokátu či saténu mohou být historizující, ale také moderní a posouvají tak lůžko do současnosti. Určitě nechybí polštáře a polštářky, lépe vypadá, když se kombinuje vzor s jednobarevným materiálem, postel tak působí elegantně, ne přeplácaně. Výraznější vzor vždycky dobře usadí hladká bílá.

Kombinace stylů

V ložnici to jde skvěle. Můžete volit závěsy nebo žaluzie, už tím dáváte místnosti jistý charakter stejně jako kobercem či malými koberečky nebo kožešinami.

Pokud volíte jednoduché povlečení a trochu se vám stýská po něčem romantičtějším, můžete si pomoci doplňky a především volbou lamp a lampiček, které jsou v těsné blízkosti lůžka. Svítidla celkový vzhled ovlivňují přímo zásadně.

Svoji nemalou roli hrají i noční stolky, které mohou být minimalistické, klasické, romantické i venkovské. Jako bonbonek navrch přidáváme luxusní ložní prádlo Frette 1860. Značka s dlouhou tradicí sloužila královským dynastiím, v historii byste její tkaniny našli i v bazilice sv. Petra či v Orient Expressu, dnes v nejprestižnějších hotelích a luxusních soukromých sídlech.

31.10.2017 10:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist