Čas nezvaných hostů

S příchodem podzimu a koncem chatařské sezóny se zvyšuje nebezpečí vloupání do rekreačních objektů. Děje se tak každoročně a lze předpokládat, že se tak stane i letos.

Počet vloupání do domů, chalup a chat se rok od roku zvyšuje. Na místě je maximální opatrnost a důkladné zabezpečení objektů. Jak známo, zloději volí vždy cestu nejmenšího odporu a pochopitelně si tipují a vyhledávají nejméně chráněná obydlí. Nejsnáze překonatelnou překážkou vetřelců jsou zejména chaty stojící na samotě nebo v osadách, kam lidé vyrážejí pouze o víkendech.

Stokrát opakovaná pravda

Zloději – chataři jdou buďto po cennějších věcech, často však hledají „pouze“ potraviny, pití, přístřeší a nebo zaznamenávají tip do budoucna. V praxi to vyjde nastejno, násilné vniknutí vždy představuje devastaci zařízení a škody na budovách (dveře, okna, světlíky) mnohdy přesáhnou i hodnotu odcizených věcí. Koncem prázdnin mívají lupiči žně, neboť sezóna ani zdaleka nekončí a lze předpokládat, že se rekreanti budou do svých objektů vracet. To znamená, že zde nechali kupříkladu televizory a další elektrospotřebiče, v lednici zůstaly zásoby jídla s alkoholem a ve skříních spousta oblečení. Mizí vařiče, spací pytle, zahradní nářadí ale i hudební nástroje, CD, fotoaparáty, knihy… Co proti tomu dělat? Prakticky existují pouze dvě možnosti. Na chatě nebo v chalupě prostě nenechávat nic cenného a nebo investovat do účinného zabezpečovacího systému.

Jaký systém zvolit?

Elektronický nebo mechanický, přičemž druhá varianta je vhodná a vlastně i nezbytná především tam, kde není zaveden elektrický proud. Specialisté ovšem doporučují kombinaci obou variant. Pokud se rozhodnete zabezpečit nemovitost postupně, pak rozhodně začněte u dveří, které představují nejzranitelnější místo. Těžko však spoléhat pouze na bezpečnostní vložku zámku, namontovanou do standardních bytových „papíráků“. Nutné jsou bytelné vchodové dveře se zajištěnými zárubněmi, které se včetně vložky, kování i montáže dají pořídit do dvaceti tisíc korun. Určitou jistotu pak představuje kovaná mříž umístěná zvenčí nebo zevnitř. Ceníte-li si svůj majetek na vyšší hodnotu, pak je dobré investovat do vyšší zabezpečovací kategorie – dveří opatřených více zámky, ocelovou výztuhou a systémem závor. Dalším slabým článkem objektu jsou samozřejmě okna. Je vždy dobré opatřit je bezpečnostní fólií, mříží a venkovní okenicí nebo roletou.

Elektroničtí hlídači

Na každém domě, chalupu a chatu nevyjímaje, existují i další napadnutelná místa. Patří k nim střešní a sklepní okna, vstupní šachty, světlíky. Tady už pomůže jedině elektronika. V každém případě je dobré pozvat na místo odborníky ze specializované firmy, který situaci prohlédne a navrhne nějaké komplexní řešení. Většina těchto firem dnes poskytuje rovněž dokonalý servis a výjimkou není ani spolupráce s bezpečnostními agenturami. Počítejte však s tím, že účinný systém, zvlášť systém napojený na pult centralizované ochrany, představuje investici v desítkách tisíc korun. Elektronika dokáže hlídat zvenčí (např. magnetické kontakty na všech tvorových výplních nebo detektory tříštění skla) i uvnitř, prostřednictvím pohybových infračervených čidel a kamer.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

20.9.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist