Capital Gate je novou nejšikmější budovou na světě!

Spojené arabské emiráty mají již od loňského roku zápis v Guinnessově knize rekordů, a to díky futuristické, ale především nejšikmější budově světa, Capital Gate v hlavním městě Abu Dhabi. Díky neuvěřitelnému náklonu 18 stupňů trumfnul nablýskaný obr i  proslulou šiknou věž v italské Pise, která doposud držela světové prvenství nejvíce nakloněné stavby.

Jak je vidět, tak Spojené arabské emiráty se čím dál tím víc vyžívají v megalomanských a nablýskaných stavbách. V Dubaji už například stojí nejvyšší budova světa Burdž Chalífa a za zmínku určitě stojí i futuristický hotel Burj Al Arab, taktéž umístěný v Dubaji. Hotel se zase může pyšnit titulem „nejluxusnější hotel na světě“. Nejnovějším přírůstkem do rodinky superlativních staveb v Emirátech je právě Capital Gate. Tento architektonický „benjamínek“ se ale trochu trhnul a z Dubaje se „přestěhoval“ do hlavního města Abu Dhabi. Nicméně i tato budova má své “nej”. Dalo by se říct, že šikmé věži v italské Pise doslova “vyfoukla” prvenství a nyní se může honosit označením nejšikmější stavba na světě.


Capital Gate má náklon neuvěřitelných 18 stupňů, což je při její úctyhodné výšce 160 metrů obdivuhodné. Konec konců, ono by asi bylo těžké vměstnat celých 35 podlaží do nějakého „prcka“. Nablýskaná „padající věž“, jak ji přezdívají místní obyvatelé nabízí prostory o celkové výměře neuvěřitelných 55 000 metrů čtverečních. Je postavena takřka výhradně ze skleněných bloků, připomínajících svým tvarem diamanty. Díky odleskům slunečních paprsků od maximálně lesklého povrchu, vzniká dokonalý efekt dynamické, či chcete-li roztančené budovy. Stavba je však navzdory svému vrtkavému vzhleduskleněnému plášti naprosto stabilní – to zajišťuje téměř 500 mohutných nosných sloupů, které jsou zapuštěny do země, a to do hloubky zhruba 30 metrů.


Na vrcholku Capital Gate najdete maximálně komfortní bazény a také jsou zde vystavěny i přenádherné terasy s jedinečným výhledem. Pochopitelně zde nemůže chybět ani přistávací plocha pro helikoptéru. No, není se co divit, hosté, kteří se ubytují v jednom z dvou set superluxusních apartmá hotelu Hyatt (které Capital Gate obsahuje) asi jen těžko přijedou na dovolenou autobusem. Heliport má tedy sloužit především pro soukromé helikoptéry V.I.P klientely. Kromě pětihvězdičkového ubytování se v útrobách nejnovější chlouby Emirátů ukrývá také ohromné množství kanceláříadministrativních prostor.

Aby se však tato překrásná věž netyčila (nenakláněla) do oné závratné výšky smutně osamocená, náleží k ní ještě ucelený komplex o rozloze 150 000 metrů čtverečních s názvem Capital Golden Gate. Celý okolní areál připomíná z ptačí perspektivy tvar písmene “U” a jeho střed tvoří  promenáda s okrasnou fontánou. Najdete zde předražené, leč luxusní kavárny, restaurace, relaxačníwellness centra a pochopitelně i bezpočet obchodů světových módních značek.

Čtěte také:

Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc

Bydlení v domě z plechovky na polévku

Neobvyklé bydlení – klouzačkový dům

Text: Lucie Sýkorová
Foto: freshome.com, capitalgate.ae, rmjm.com, e-architect.co.uk, abudhabi.capitalgate.hyatt.com, designbuild-network.com

8.7.2011 12:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist