Z bývalé maštale vznikl obytný ateliér

Přestavby stodol, dílen či jiných starých prostor, které sloužily k hospodářským účelům, patří obvykle k tomu nejzajímavějšímu, co v rámci proměn můžete zhlédnout. Pojďte se nyní podívat do jednoho pražského ateliéru v místě, které ještě před sto lety sloužilo k ustájení koní.

dsc_9385-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Daniel Čáha

Na architekta Jana Beka se obrátil klient se zajímavou zakázkou. Potřeboval předělat prostor nevyužívané maštale ve staré pražské zástavbě na ateliér, který by sloužil k práci a jednání s klienty a zároveň umožňoval občasné přespání.

Interiér měl tedy mít nejen reprezentativní funkci, ale i obytnou se vším vybavením, které k obytné funkci patří.

Kruh se uzavírá

„Celý příběh se odehrál již kdysi dávno, a to ještě v dobách minulého století, v době před první republikou. Tento skromný prostor sloužil k ustájení koní, lidé té doby k nim měli opravdu blízko. Technický pokrok a sled událostí dal tomuto místo po několik desetiletí opravdovou pauzu. Mým cílem a přáním bylo opět vnést duši a život tomuto místu. S velkým respektem jsme kladli velký důraz na rekonstrukci původních architektonických prvků,“ vysvětluje zadavatel projektu.

Prostor je dvoupatrový, přístupný přímo ze dvora objektů staré pražské zástavby. Jelikož se nejednalo o novostavbu, ale konverzi, prostor nabídl krásné cihlové valené klenby do ocelových nosníků, zajímavě pojaté trámoví horního patra a mnoho dalšího, co již definovalo, jakým směrem se bude design ubírat.

Příležitost českým firmám

Hned na prvních schůzkách jsme definovali dodavatele vybavení a nábytku. Rozhodli jsme se, pokud to bylo možné, pro české výrobce a designéry, kterých jsme já i klient velkými obdivovateli a tak trochu fanoušky.

„Nelze si nevšimnout toho, že v posledních letech zažíváme jistou formu renesance českých tradičních výrobců (nábytku, sklářů, český design apod.). Líbila se mi proto myšlenka na tuto tradici navázat a tím tyto výrobce podpořit. Vybrat dodavatele interiéru právě z rukou tradičních českých výrobců nebylo jednoduché. Po zralé a pečlivé úvaze jsme se s architektem rozhodli právě pro tyto vybrané české dodavatele. Až na jisté drobnosti jsou to firmy ryze české, autory uměleckých děl jsou výhradně čeští umělci mladší generace,“ říká klient.

Přízemí reprezentativní

Celková plocha patrového interiéru je 86 m2. Ve spodní části vznikla reprezentativní část, která se skládá z lounge sezení pro jednání s klienty, velkého jídelního stolu se šesti židlemi a skryté kuchyňky za harmonikovými dveřmi. Dále v tomto patře naleznete koupelnu se sprchou a toaletou.

V přízemí jsou nejdominantnějším prvkem betonové stěrky s barevnou pigmentací do modré a zelené barvy. Jako nášlap v tomto patře slouží dlažba v kombinaci šedé a dekorované dlažby, vymezující hlavní prostor lounge a jídelního stolu.

Všechen nábytek – jak vestavný, tak volně stojící – je vyrobený z ořechového dřeva. Většina nábytku pochází od české firmy Ton, pohovka od firmy Polstrin. Knihovna, skříně, koupelnový nábytek a kuchyňská linka jsou atypy navržené architektem Janem Bekem. Osvětlení, které přikládá důraz k lounge a jídelnímu stolu, je od české firmy Bomma.

Soukromé patro

Horní patro slouží k soukromým účelům jako pracovna a ložnice. Návrh a realizace nábytku pracovny jde za firmou Situs. Opět vyrobené v ořechovém dřevě.

Horní patro je laděno více do světlých barev. Jako nášlap byla použita dřevěná dubová podlaha, která dodá prostoru na útulnosti a teplosti.

„Klient je řeckého původu, a tak jsme si dovolili s barvami trochu zaexperimentovat. Nutno podotknout, že výběr stylových doplňků a maleb jde za klientem, a proto považuji za důležité ho uvézt jako spoluautora. Spolupráce s ním nás velmi bavila a děkujeme,“ dodává Jan Bek.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist