Bytové fontány – luxus nebo kýč?

Záleží na tom jakou fontánu do interiéru umístíte. Plastová náhražka „věrně“ kopírující kámen, z něhož cáká voda, nebo v misce sedící figurka žáby přímo u tryskajícího pramene, nemají s bytovou dekorací nic společného. Fontána v interiéru by měla být uměleckým dílem a nikoli jeho náhražkou. Nic víc a nic méně.

Od fontány se očekává, že bude chrlit vodu a vydávat konejšivé zvuky dopadajících kapek na vodní hladinu. Nemusí být ani rozměrná a ani z bůhvíjak drahého materiálu, aby plnila základní funkci, a tou je uklidňující účinek tekoucí vody na lidskou psychiku ve spojení s nenásilným způsobem zvyšování vzdušné vlhkosti. Proč si doma nedopřát tuto ozdravnou kúru, která je vkusnou dekorací a nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Vhodně vytvořená kompozice pokojových květin a zeleně s fontánou interiér výrazně oživí a zatraktivní a kromě toho se rostlinám v blízkosti vody velmi dobře daří.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

V současné době je trh dobře zásoben různými druhy bytových fontán z přírodního či umělého kamene, mramoru, betonu, nerezu, keramiky, skla či v kombinaci několika materiálů. Pro menší prostory a místnosti jsou vhodnější závěsné nebo nástěnné fontány, které nezabírají cenné místo na nábytku. V ložnici, obýváku nebo kdekoli jinde, kde je možnost efekt tekoucí vody ocenit vynikne stolní fontána. Vděčným materiálem jsou tufové kameny a klasické říční oblázky či valouny, po nichž voda stéká nebo se vsakuje do misky. I v těchto malých stolních fontánkách lze pěstovat drobné či plazivé  druhy rostlin.

Větší prostor poskytuje více možností kam fontánu umístit. Stojanové a kaskádové fontány prostor potřebují a k tomu, aby vynikly umisťují se na nízký podstavec nebo staví přímo na určené místo v interiéru.

Koupit přijatelnou fontánu do interiéru co do materiálu, vzhledu a designu je u nás poměrně složitý proces. Na trhu jsou hojně zastoupeny mlhové zvlhčovače nebo stolní fontánky, ale fontánu velkých rozměrů, která bude s interiérem dokonale ladit je třeba opravdu shánět. Jednou z cest jsou kameničtí mistři, kteří se věnují stavbám krbů a zahradních nádrží  a mají ve svém výrobním sortimentu fontánu či kašnu. Pokud i tento pokus selže, zbývá poslední možnost – nechat si zhotovit fontánu na zakázku.

Chcete mít doma skutečný vodopád?

Že šumění vody uklidňuje není třeba předesílat. Skutečný vodopád se do interiéru těžko vejde, ale osvětlený válec naplněný destilovanou vodou je skutečně netradiční a vkusnou dekorací bytu, haly či obývacího pokoje. Vodní válce jsou vyráběny z akrylátů s vysokou pevností (mnohem pevnější než sklo) o průměrech od deseti do padesáti centimetrů až do dvoumetrové výšce. Rozměr je volitelný podle přání zákazníka.

Vzduch vháněný do těchto vodních sloupců vytváří spolu s barevnými foliemi umístěnými na žárovce barevný vodopád bublinek a bublin. Kromě estetického efektu přispívá vodní dekorace k atmosféře klidu, zvlhčuje vzduch a v noci funguje jako osvětlení. Zatoužíte-li mít nevšední vodní prvek místo fontány lze si jej objednat na www.gejzir.cz

Autor: Irena Forejtová
Foto firem: Krby Skalský, Gejzír a archiv autorky

1.8.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist