Byteček jako klícka aneb Jak zařídit malý byt

S malým bytem můžeme dělat optická kouzla, ale jinak s ním moc nezmůžeme. Buď je přecpaný k prasknutí, nebo poloprázdný, zaplněný provizorně tím, co někdo už nepotřeboval, protože jde přece o provizorium. Ale protože jsou malé byty vzhledem k cenám nemovitostí v kurzu, měli bychom se naučit s omezeným prostorem pracovat.

47-liz-wood-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Salone Internazionale del Mobile Milano

V první řadě se přestaňte zálibně koukat po rozměrných a masivních kusech nábytku. I kdyby vás černá a tmavé tóny přímo fascinovaly, uplatněte si je na oblečení, ale do malého bytu temné barvy stejně jako výrazné velké a křiklavě barevné vzory nepatří. Není to nic těžkého. Prostě se zaměřte na všechno, co působí lehce, vzdušně, subtilně. Do takto vybaveného interiéru si pak můžete dopřát třeba jeden „těžký a temný“ dekorativní kousek – myslíme tím sošku, vázu apod., ne almaru!

Pro a proti

Pro malý byt je zničující všechno, co tvoří kompaktní hmotu, která místnost zatíží. Vezměte si třeba židli: Postavte vedle sebe jednu celodřevěnou s plnou opěrkou a jednu z kombinovaného materiálu s odlehčeným opěradlem či lehkými kovovými nohami. Vidíte ten rozdíl? Kombinovaný nábytek, kde se střídají materiály a barvy (k dřevu třeba bílá, proutí, kov) vždy působí mnohem subtilněji a prostor nezatěžuje. Platí to nejen o židlích, ale také o stolu, křesílku, křesle, komodě, příborníku a stoprocentně o skříni…

Vašimi spojenci jsou jemné struktury i barvy, průsvitné materiály, sklo, lehké konstrukce. Kouzelně působí i šikovné míchání stylů, ovšem musíte z různých dob vybírat ty lehké a drobné světlé kousky.

Odlehčete podlahu

Pokud sledujte, co se děje na nábytkových veletrzích, víte, že nábytek se „zvedá“. Dokonce i hlavní kuchyňské pulty často končí nad zemí nebo aspoň stojí na užší základně, takže se opticky nedotýkají podlahy. To, že některý nábytek v malém bytě nesahá až na zem, je výborné řešení, které celkově odlehčuje prostor.

Obvykle se malá plocha bytu řeší směrem do výšky, zastaví se stěny až ke stropu. Je to dobré řešení, pokud necháte stěny aspoň trochu dýchat, neobsadíte každý jejich kousek. Sem tam by se měl vejít nějaký obrázek či fotografie v rámečku, pomáhá i otevřená polička.

Sklo je tu králem

Tento materiál je pro malý byt výhrou. Průhledné plochy celkově jsou velmi žádoucí Skleněné vitríny, stolky, police, kromě skla sem patří pochopitelně i průhledné plasty a ostatní materiály, skrz které je vidět nebo aspoň prosvítají. Odlehčuje třeba i volněji spletené proutí. Lehká proutěná křesílka či čiré plastové židle jsou pro malý byt vhodné podobně jako sklo. Zrcadlo vám zase pomůže opticky zvětšit obytnou plochu. Nezapomeňte také na vhodné osvětlení, vybírejte výhradně jednoduché subtilní lampy, křehké baňky a rozptýlené světlo, které celkově prosvětlí prostor a hezky se odráží ve skleněné stěně.

Konstrukce a předěly

Tenké laťky, které nejdou těsně k sobě, subtilní nožky pro sedací nábytek či stolky, lehká křesílka (či spíš polstrované pohodlné židle s područkou), sady skládacích stolků. To vše dnešní produkce nábytku preferuje, nabízí a dává tak pro zařizování malého bytu skvělé možnosti. Pokud žijete v garsonce, zkuste lehké předěly, které zároveň fungují jako police, vitrína… Pěkný a praktický je paraván.

Foto: Salone Internazionale del Mobile Milano

25.9.2020 4:59 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist