Byt na Žižkově si zachoval ducha minulosti, přesto je moderní a svěží

REALIZACE Žižkovský byt na první pohled hýří veselými barvami, které z něj činí radostné místo pro život. Útulnost mu dodává množství květin a bylinek, záplava světla a odstíny dřeva. Kdyby ale všechny zmíněné věci zmizely, zbude jen bílá, černá a trochu šedé. Tak se má pracovat s interiérem, když chcete vyznění bytu často a rychle měnit podle nálady nebo ročního období!

Bytová designérka Pavla Kosová ze Studia 29 obdržela od klientů, kteří si zakoupili starší byt na magickém Žižkově, jasné zadání: „Chtěli bychom, aby nový interiér byl dynamický, praktický a vydržel nám dlouho. Aby měl nádech starých časů, ale rozbitý moderními prvky. Rádi bychom byt ladili do neutrálních barev a vyřádili se na výrazně barevných doplňcích. S chutí využijeme bazarové kousky a rádi mícháme styly.“

Barvy z obrazu

Potěšující bylo, že dispozičně nebylo třeba byt téměř měnit. Dalo se tedy pracovat s geniem loci starého místa, vyjít z něho a podtrhnout. Jako základ použila neutrální kombinaci bílé, černé a šedé. Zateplila ji dřevěnými plochami na podlaze a pracovní deskou v kuchyni. Jednoduchá barevnost je doplněna hýřivě zářivými odstíny tyrkysové, růžové, modré a žluté, které vycházejí z barevnosti obrazu nad pohovkou, který si majitelé bytu koupili dávno před pořízením samotného bytu.

Klasikou nic nezkazíte

Kuchyně je koncipovaná v klasickém stylu. Ale nudu tu nehledejte – bílé skříňky obohacuje fialové polstrování židle, růžový sedák na lavici s barevnými polštářky, vázičkami nebo šňůrami k žárovkám nad pracovní plochou kuchyně. Černobílé pepito na podlaze odkazuje na historický původ bytu.

V obývacím pokoji jsou zkombinované moderní jednoduché bílé police s repasovaným křeslem s potahem černobílé kohoutí stopy, bytelným psacím stolem staršího data a jednoduchou malou pohovkou. Také pianino a konferenční stolek pocházejí ze starých dob a dávají prostoru pocit opravdovosti s odkazem na staré časy.

Míň je víc

Koupelna a toaleta jsou obložené dlaždičkami ve tvaru bílých cihel ozdobené pouze tenkou černou listelou. Obklad vany tvoří jemná černá mozaika a na podlaze je stejně jako v kuchyni použito černobílé pepito. Vzor chobotnice na závěsu vany připomene, že nejsme v dvacátých letech devatenáctého století, ale v současnosti. Žlutý rám zrcadla odkazuje na barevnost bytu.

Hala s původní podlahou, židlí z bazaru a zdobným křišťálovým lustrem působí impozantně a přitom jednoduše. Stejně tak i ložnice, kde se opakuje barevnost celého bytu, jen barvy jsou umírněnější, aby nerušily usínání.

Jednejte s úctou

Jediné větší stavební úpravy se týkaly rozvodů, kanalizace a topení, které je kompletně nové – kotel je nově umístěný ve skříni v obývacím pokoji. Nové jsou i štuky. Celý byt je zářným příkladem, jak lze moderně, a přesto s úctou přistupovat ke starým interiérům.

23.11.2018 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist