Byt z 22. století ?

Bydlení se neustále proměňuje a když si představíme, jak by se na naše domácnosti z roku 2009 díval člověk z roku 1909, pak je snadné se vžit do jeho situace a zažít onen údiv nad velkým množstvím věci, které nikdy neviděl. A jak by to vypadalo, kdybychom v jeho roli byli my? My lidé z roku 2009, kteří se najednou dívají do budoucnosti a je docela dobře možné, že se jim vlastně vůbec nelíbí…

118751-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

… na velké změny bylo vždycky potřeba velké množství času. Aby se bydlení zásadně proměnilo, tak muselo uplynout třeba právě oněch uvažovaných sto let. Pravdou ale zůstává, že pořád nám tehdejší byty a způsob bydlení připadají bez problému obyvatelné a vůbec ne „sto let vzdálené“. Když si ale prohlédneme vizionářské návrhy architektů vznikající např. v sedmdesátých letech, tak v některých takových 30 let starých návrzích uvidíme naší dnešní současnost. Jinými slovy, tehdy se vytvořila myšlenka a doba potřebovala 30 roků na to, aby takovou myšlenku naplnila. Dnešnímu člověku z roku 2009 připadá naše bydlení normální, ale člověku v roce 1970 by připadalo mírně řečeno „zvláštní“. A jak reaguje člověk na vizionářkou architekturu dneska? Jak je na tom dnešní člověk, který si prohlíží návrhy bytů vypadajících jako z 22.století?

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Stejně jako v politice, i v architektuře jsou lidé konzervativní, lidé odmítající jakýkoliv pokrok a lidé vyznávající současnost a nebo třeba i zmiňovanou budoucnost.  Někdo chce žít „klasicky“, jiný „moderně“ a jinému vyhovuje „futuristický“ styl, který většinovému člověku připadá jako interiér vesmírného korábu. Kterým směrem se podle vás bude architektura ubírat? Budeme žít ve stále menších bytech? Budeme se hromadně vracet do přírody a nebo se uzavřeme doma a obklopíme výkonnou elektronikou, který nám nahradí, vyrobí a zprostředkuje v podstatě cokoliv si jen budeme schopni přát? Zvuky moře, hlasy ptáků, západ slunce, cokoliv.

TIP: Zkuste se zamyslet nad tím, zdali vám byt na níže uvedených fotografiích připadá jako „praštěný nápad“ a neb jako skutečná „vize“ odkrývající a ukazující skutečný směr vývoje našeho bydlení.

Další inspirace pro bydlení.

Red.
Foto: Contemporist

2.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist