Byt, v němž se povedlo vytvořit souhru původních a industriálních prvků

Byt v rekonstruovaném domě nedaleko pražského Letenského náměstí se mladý pár rozhodl pojmout vskutku originálně. Určitě to není styl pro každého: jedny nadchne, druhé otráví. Ale za vidění stojí.

02smlxl_ovenecka_01_preview_jpeg-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: BoysPlayNice

Byt o rozloze 98 metrů čtverečních byl developerem předán majitelům ve stavu shell and core, což je ideální stav pro návrh i samotnou realizaci. Přesto se Klára Valová a Eva Mohylová –  architektky ze studia SMLXL – nevyhnuly stavebním úpravám vyplývajícím z nově navržené dispozice – rozvody elektroinstalací, úpravy a změny pozic stavebních otvorů, rozvody vody a odpadů, nový sádrokartonový strop.

Navíc se rozhodly, že bytu alespoň částečně vrátí původní charakter, který byl nyní daný už jen špaletovými okny. Proto daly na míru zhotovit obložkové dveře profilované, které oproti původnímu návrhu zvýšily. Podlaha je v obytných místnostech dřevěná a parkety, které zvolily v atypicky větším rozměru, jsou skládány ve francouzském stylu.

Fúze stylů

Záměrem bylo tyto původní prvky kombinovat s industriálními a barevnými detaily. Jednotná linka bytu se prolíná v modré barvě, která je použita např. v malbě na cihlové stěně v obývacím pokoji, na sedací soupravě, v modré mozaice v koupelně okolo vany, ale také na dveřích do soukromé koupelny v ložnici.

Industriální prvky se pak opakují v kovu, který je využitý v různých podobách, např. jako posuvné dveře oddělující vstup od obytného prostoru, knihovna z roxorových prutů nebo plech za kuchyňskou linkou. Architektky si také daly záležet na výběru topení – litinová tělesa jsou doplněná černými retro ventily.

Modrá dala jiskru

Celý interiér je skvěle sladěný s vybranými doplňky a dekoracemi. Černá dlažba na podlaze ve vstupní hale opticky rozděluje vstup do bytu od obytné části. Posuvné ocelové zrcadlo vyrobené na míru skrývá elektro rozvaděč. Před ním je umístěno betonové křesílko.
Černý box, který přechází ze vstupní haly do hlavní obytné místnosti, ukrývá jak úložné prostory pro boty a kabáty, tak veškeré spotřebiče v kuchyni. Je vyrobený z překližky namořené na černo v kombinaci s dvířky v tabulové barvě. Samotná překližka je pak nepravidelně skládaná.

Nízká část kuchyně je v bílém laku v kombinaci s ocelovými plechy ponechanými v přirozené barvě po válcování za tepla. Plech je použit v atypickém opláštění ostrůvkové digestoře, na dvířkách pod dřezem i v celku za kuchyňskou linkou. Pracovní deska v kuchyni je kombinací bílého a černého corianu. Jídelní stůl je součástí ostrůvku a je vyroben z dubového mořeného masivu. Jednotlivé dubové fošny jsou propojeny roxorovými pruty.

Šatní skříně v ložnici jsou také vyrobeny na míru a mají atypicky frézovaná dvířka. Místo klasických úchytek jsou v celém bytě použita lana.

Koupelna propojená s ložnicí

Na přání majitelů byla ložnice propojena s jednou z koupelen prostřednictvím fixního zasklení. Dalším výrazným prvkem v ložnici je také postel Hastens, která byla doplněna o překližkové čelo zhotovené na míru a volně stojícími nočními stolky.

Obě koupelny jsou řešeny minimalisticky. Ve větší z nich je mozaika okolo vany v návaznosti na betonovou voděodolnou stěrku. Nábytek je zde z mořeného masivu.

Druhá z koupelen je šedé dlažby a obkladu imitujícího beton v kombinaci s bílou voděodolnou malbou. I zde se objevuje ocel, a to na rámu skla do sprchy a zrcadla. Industriálně je laděné i osvětlení, a to nejen u umyvadel, ale i ve zbytku bytu.

 

24.2.2021 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist