Byt na 18 m2? Podívejte se, co lze udělat z nevyužívané prádelny

Bytů je nedostatek, a tak se otevírá otázka, proč k bydlení nevyužívat prostory, které už svou původní funkci ztratily a nyní se v nich akorát práší. V rámci projektu Living Showroom vzniklo již několik bytů, které slouží pro inspiraci, představí nejnovější technologie v oblasti bydlení a zájemcům nabízí možnost v nich přespat a vyzkoušet je na vlastní kůži.

living_show_brno_33-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: Living Showroom

Před pěti lety tento projekt rozjelo architektonické studio Adam Rujbr Architects. Přestavba nevyužívané prádelny je již jejich třetím projektem. Ten první na Lidické ulici v Brně vznikl v roce 2013, taktéž na místě bývalé prádelny. Druhý byt, který architektonické studio otevřelo v roce 2016 na ulici Jakubská v centru Prahy, dříve sloužil jako maštal či pivní šenk.

„Cílem projektu je nejen oživit nevyužitá místa v atraktivních lokalitách, ale také ukázat co nejvíce lidem, jak na to. Proto všechny Living Showroomy fungují jako ubytování typu airbnb, které si může kdokoliv rezervovat online. Jsou tak ideální pro milovníky kvalitní moderní architektury a vůbec pro každého, kdo na cestách hledá nejen ubytování, ale i originální zážitek,“ představil projekt jeho tvůrce architekt Adam Rujbr.

Nejmenší a plnohodnotný

Objekt na Běhounské si zaslouží pozornost hned ze dvou důvodů – jde o nejmenší realizovaný projekt zároveň o první frančízu. Jeho nynějšího majitele zaujal tento projekt natolik, že se rozhodl vybudovat společně s Adam Rujbr Architects svůj vlastní Living Showroom.

„S tímto konceptem jsem se setkal v odborném časopise krátce po otevření prvního Living Showroomu a jako milovníka architektury mě zaujal na první pohled. Když jsem si pak vyzkoušel v něm i přenocovat, měl jsem jasno, že bych do toho chtěl jít taky. Líbí se mi ta myšlenka najít nějaký unikátní prostor, který leží ladem bez využití, a vdechnout mu nový život a význam,“ popsal svoji cestu k Living Showroomu Michal Chládek, který má prostor v pronájmu.

Do dva roky trvající přestavby investoval 800 tisíc korun. Úsilí ani peněz ale nelituje a věří, že se mu investice do jeho „srdečního“ projektu vrátí.

Odkaz minulosti

Nejnovější Living Showroom vyrostl v podkroví bytového domu v jedné z nejživějších lokalit Brna – na ulici Běhounská v bezprostřední blízkosti Jakubského náměstí.

„Dříve tu bývala prádelna se sušárnou, proto jsme se rozhodli zachovat „pracovní“ industriální ráz prostoru. Najdete tu surové materiály v podobě dřevěné špalíkové podlahy, plechové pracovní skříňky či barel místo umývadla. To vše v kombinaci s čistými bílými plochami a nepřímým ambientním osvětlením,“ popsal neobvyklý prostor Rujbr.

Jak využít prostor

Kompaktní, ale vzdušný prostor vznikl vybouráním všech původních dělicích příček. Nyní mu dominuje prostorné dvoulůžko sousedící s pracovním koutem, sofa rozložitelné na další plnohodnotné lůžko a kuchyňská linka z tmavého plechu se zabudovaným krbem.

Samostatné WC a prostorný sprchový kout doplňuje umyvadlo v podobě barelu, který je možné otevřít a využít jako úložný prostor. Na celou šíři čela koupelny se rozprostírá okno s výhledem na funkcionalistickou budovu Janáčkova divadla. Celému apartmánu dominují masivní posuvná vrata ze stařeného dřeva, díky nimž lze prostor variabilně rozdělovat a vytvořit tak další samostatnou ložnici, ukrýt do soukromí sprchový kout a WC nebo naopak jejich odsunutím celý prostor proslunit.

Byt je vytápěný pomocí tepelného čerpadla vzduch–vzduch, přičemž vytápění i chlazení lze spustit na dálku pomocí mobilní aplikace.

Díky systému self-check-inu se mohou hosté ubytovávat sami, a to třeba jen pár minut poté, co provedou online rezervaci.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist