Byt 100 metrů v Praze, legálně, hned a za 500 000Kč ? Ale dejte si POZOR!

Ceny nemovitostí v Praze neustále rostou a ve srovnání se západní Evropou jsou na poměrně nízké úrovni. Trend se tedy dá velmi snadno předpokládat, byty budou jen dražší. Současně s tím probíhá kontraverzní deregulace nájemného, která např. v Praze v důsledku znamená zdražení ze 37 Kč korun za metr bytu na uvažovaných 120 Kč. Takový stav bude v roce 2010. Jinak řečeno, bydlení bude cca 4 x dražší a tato skutečnost, stejně jako nedostupnost bytů v osobním vlastnictví, rozvířila hladinu obchodu s nájemními smlouvami. Nejlevnější jsou byty nad 100 metrů, protože budou po skončení regulace zoufale drahé. A jak na to?

Cena bytu např. v centru Prahy o rozloze 100 m se bude pohybovat kolem 6 miliónů korun a tomu také odpovídá to, čemu se obvykle říká „náklady na opravu“ či „příspěvek do fondu oprav“. Regulovaný nájem takového bytu dnes stojí 4 800Kč, po ukončení regulace to bude 12 000Kč. To platí o „státním“ bydlení. Tzv. „u majitele“, pokud to nebude před ukončením regulace ošetřeno ve smlouvě, může být nájem zcela volný, tržní, neregulovaný.

Jednoduché počty

Pořídí-li si zájemce byt na hypotéku, musí si uvědomit, že bude splácet nejen úvěr, ale současně musí také financovat režii bytu (energie, voda, služby typu úklid chodby atd.) a k tomu platit onen fond oprav, který se velmi zhruba pohybuje ve stejné výši, v jaké by se pohyboval nájem stejně velkého bytu. Jinými slovy, hesla jako „neplaťte nájem, splácejte hypotéku a žijte ve svém“ nejsou objektivní, ale naopak tendenční a zavádějící.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Relativním řešením je mimo jiné pořízení nájemní smlouvy, kterou vystaví majitel nemovitosti, tedy nájemního domu, a které se běžně obchodují a nabízejí v realitních kancelářích.

TIP: regulovaný nájem přestane existovat po roce 2010, tedy za tři roky (!) a pak může majitel nastavit volné nájemné. Je lepší již teď uzavřít smlouvu na smluvní nájemné, které se bude v budoucnu i po „pádu regulace“ zvyšovat pouze o inflaci.

Velké krásné byty

Důsledkem zmíněného je skutečnost, že není problém sehnat nájemní smlouvu na byt o velikosti 100 m čtverečních v centru Prahy za 500 tis., kde se nyní platí nájem necelých 5000 Kč! Problém ale bude po té, co deregulace tzv. padne. Cílové nájemné pak v takovém bytě bude kolem 12 000 Kč a více. V atraktivních lokalitách se dá předpokládat tlak majitele nemovitosti na nájemníka při prosazování volného nájemného, na které bude mít majitel právo v okamžiku, kdy skončí regulace a nové nájemné, tedy smluvní nájemní, nebude ve smlouvě ošetřeno.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv redakce

10.10.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist