Bydlíte v nájemním bytě? Můžete zpětně doplácet nájemné!

Ústavní soudci rozhodli, že od nynějška bude možné vyhovět majitelům nájemních domů a bytů při jejich žádosti o oprávnění zpětného vymáhání doplatků dříve regulovaného nájemného za již uplynulé měsíce. Nájemné se tedy nemusí zvyšovat jen „pro futuro“, tedy do budoucna, ale i zpětně.

126242-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Spory o výši nájemného vedou majitelé domů a nájemníci již mnoho let. Na jedné straně stojí majitelé a jejich legitimizovaná chuť vydělávat peníze, jejichž část je pak určena na opravu a udržení provozu domů a bytů a na straně druhé jsou nájemníci, kteří uspokojují svou základní sociální potřebu a není výjimečné, když si požadované nájemné  jednoduše nemohou dovolit. Teď se z některých nájemníků stali rozhodnutím soudu dlužníci.

Co je to poskytování bydlení?

Pokud se poskytování bydlení bude posuzovat jako výdělečná činnost, pak je majitel domu regulací nájemného diskriminován a jako takový má možnost podat na ČR a příslušné úřady žalobu např. u Evropského soudu pro lidská práva. Platí to v případě, pokud je primárním lidským právem v prvé řadě vydělávat peníze a teprve pak až bydlet. Pokud je poskytování bydlení vyjmuto z kategorie podnikání ve vlastním slova smyslu (jako např. ve Švýcarsku)  a je naopak nahlíženo jako základní sociální potřeba, pak jsou žádosti a stížnosti majitelů domů logicky irelevantní.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Ústavní soudci ČR rozhodli ve prospěch majitelů domů. Majitelé tedy mohou požadovat doplatek nájemného podobným způsobem, jako v případě jakéhokoliv jiného dluhu v rámci sporu věřitel a dlužník. Je potřeba jen dokázat, že nájemník v minulosti platil podle majitele nemovitosti přiliž malé, i když v té době zákonné nájemné, a pak takový majitel získá díky ústavnímu soudu právní nástroj na požadování doplatku nájemného za již obydlené měsíce.  Jinak řečeno, může se stát, že tímto rozhodnutím se z některých nájemníků stanou ze dne na den dlužníci a to dlužníci bez vlastního přičinění.

Red.

23.1.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist