Bydlíme na střeše

Často závidíme těm, kteří mají ze svých příbytků skvělý rozhled, připadá nám, jako by bydleli v oblacích. Spousta dnešních rodinných domů ve tvaru krychlí či kostek tuto výhodu mohou mít. Jejich majitelé si mohou zvětšit užitnou plochu domu o prostory na střeše. Vyžaduje to však specifické konstrukční řešení střešního pláště.

U nás mají původ ploché střechy ve funkcionalistické architektuře. Jejich velkého rozvoje jsme se však dočkali bohužel až u panelových domů. Tehdy se však jednoznačně dalo s jistotou předpovědět, že domy s rovnou střechou budou mít automaticky problémy se zatékáním. Dnes to však již samozřejmě neplatí. Domy správně projektované, kvalitně řemeslně provedené, kde jsou využity moderní stavební materiály, tyto problémy nemají.

Současné ploché střechy lze z funkčního hlediska rozdělit na 2 druhy. První jsou střechy nepochozí, kde plochu domu nemůžeme rozšířit využíváním plochy střechy. U druhého typu – střech pochozích to však již možné je. Současné trendy v bydlení v maximální míře směřují k tomu, aby se co nejvíce propojoval interiér s exteriérem. U bydlení v domech se střešními terasami je kontakt s okolím mnohem bezprostřednější, zvyšuje obytnou kvalitu domu a navíc tak zkvalitňuje bydlení.

V těchto případech však montážúdržba nosných konstrukcí stavby musí splňovat výrazně vyšší nároky. Mezi nejdůležitější požadavky patří únosnost stropní konstrukce, dokonalá hydroizolace a v neposlední řadě i kvalita a funkčnost nášlapné vrstvy. Důraz se klade na její mrazuvzdornost, možnost odtoku dešťové vody a také na instalaci bezpečnostních prvků i vytvoření dobré přístupové cesty.

Velká fotogalerie střech

Pochopitelné je, že ploché střeše nejvíc škodí celoroční vystavení nejrůznějším povětrnostním vlivům. Sníh, déšť, námraza a led mohou způsobit ty největší škody. Nebezpečná není jen voda srážková, ale i zkondenzovaná vlhkost vznikající při běžném provozu domácnosti. Počítá se běžně, že na den a osobu vychází asi 2 litry zkondenzované vlhkosti vzniklé při koupání, pocení, sušení prádla, vaření i dýchání.

Celková ochrana objektu může být zvýšena použitím dvou i více plášťů při tvorbě střechy. Mezi nimi pak vzniká vzduchová mezera sloužící jako větrání. Zajišťuje ale i dostatečnou tepelnou izolaci.

Na cíleně plošně projektovaných střechách mohou vznikat terasy, mohou ale sloužit i k instalaci solárních panelů, případně jako montážní prostor pro klimatizaci.

Důkladné technické řešení takového projektu, jako je obyvatelná střecha by mělo zahrnovat i  zdánlivé maličkosti, jako je možnost umístění velikých květináčů na střeše.

Důkazem kvality u těchto děl jsou takzvané zaplavovací zkoušky trvající 24 hodin a zahrnující utěsnění odtoků a prostupů, napuštění na způsob bazénu alespoň 10 cm vysokým sloupcem vody a následným sledováním eventuálních průsaků.

Další inspiraci v bydlení v podobě krásných domů najdete v našem článku: Dům jako vizitka.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homebestdesign.com, studyblue.com, archidose.org, blog.hurford-salvi-carr.co.uk, knorrarchitecture.blogspot.com, architectural-review.com, homeimprovementpages.com.au, spain-holiday.com, telegraph.co.uk,stillinspain.com, 4-seasons.co, feeddistiller.com, newhomestoday.org.uk, thebaytalland.com, homexchangevacation.com, vincents.lv

6.9.2012 12:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist