Bydlení za 20 let: Lednice sama objedná jídlo, pračka prádlo i složí

Do budoucnosti sice nevidíme, ale to jakým směrem se vyvíjejí technologie, nám může napovědět, jak budeme bydlet za nějakých deset či dvacet let. Už teď je jasné, že běžných starostí nám ubude – dnes máme chytré televize, příště nás svou inteligencí překvapí třeba lednička.

Technologie se netýkají pouze počítačů, mobilních telefonů a komunikačních nástrojů, stále častěji se stává součástí našich domácnosti a bydlení. Zatímco pasivním domům, které se roku 1990 poprvé objevily v Německu, stačilo pouze deset let k tomu, aby se staly poměrně běžnou záležitostí, chytré telefony nebo televize se staly samozřejmou součástí našich životů za mnohem kratší dobu.

Domy už jen pasivní

Pasivní dům je takový typ stavby, který klade důraz na minimální spotřebu energie na vytápění nebo ohřev vody. Není proto důležité, který stavební systém pro stavbu pasivního domu bude zvolen. Obvykle se využívají dřevěné, zděné nebo cihlové konstrukce. Důležité však je, že musí zohledňovat roční potřebu tepla na vytápění, roční potřebu primární energie a neprůvzdušnost budovy.

Evropská směrnice už v roce 2010 ustavila směrnici, že od roku 2020 se budou stavět novostavby, které odpovídají charakteru pasivních domů. Nebohé wolframové žárovky by mohly vyprávět, že co si EU usmyslí i učiní.

Dům? A inteligentní?

Takový dům se vyznačuje energetickou soběstačností a nezávislostí na dodávkách energie z venku. Charakteristické je, že sám dům dokáže vytvořit optimální prostředí pro život uvnitř. Cílem je stavba, která zajišťuje maximální pohodlí, zábavu, ale i bezpečí při co nejnižších nákladech na provoz.

Právě bezpečnost bydlení a pohodlnost při ovládání různých zařízení budou stěžejní pro spokojený život. Běžným standardem v domácnosti proto budou bezpečnostní systémy vchodových i garážových dveří. „Součástí drtivé většiny vrat bude automatické ovládání a kvalitní motor. Vrata mají navíc převodovku konstruovanou tak, že zabraňuje nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat, a to i v případě výpadku proudu,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, největšího výrobce sekčních garážových vrat. „Za několik let budou již lidé požadovat komplexní bezpečnostní systém pro svou nemovitost. To jim mohou zajistit pouze komponenty od jednoho výrobce. Všechny prvky, jako například garážová vrata, vjezdové brány, rolety či žaluzie, lze bez problému programovat v rámci centrálního systému budovy,“ dodal Valenta.

Inteligentní i zvonek?

Budoucnost tedy bude plně záviset na internetu, který již nebude pouze propojovat lidi s okolním světem, s bankou nebo zaměstnavatelem, chytré aplikace jim budou usnadňovat každodenní život. Novinkou v oblasti bydlení bude například inteligentní dveřní zvonek, který se v případě, že majitel domu není doma, prostřednictvím internetu telefonicky spojí s majitelem a umožní tak komunikovat s návštěvou i na dálku. Dveře bude zase možné otevírat prostřednictvím mobilního telefonu nebo dálkového ovládání.

Také domácnost bude automatizovaná. Příkladem toho mohou být chytrá automatická světla, která detekují nejen pohyb, ale i kouř – napojena na detektor kouře, umí se rozblikat výstražné světlo a upozornit tak na riziko požáru. Chytrá osvětlení zase nastaví automatickou intenzitu a barvu světla pro různé aktivity.

Fantastické kuchyně

V žádné kuchyni nebudou za několik let chybět ani chytré spotřebiče. Běžná tak bude například mikrovlnná trouba, která vypočítá energetickou hodnotu jídla, které je v ní uloženo. Každá domácnost bude mít i samozásobovací ledničku, která přes internet objedná potraviny, u kterých má naprogramovaný automatický úbytek. Dočkáme se i praček, které samy vyperou prádlo, následně ho vysuší a poskládají. Dalším výdobytkem může být inteligentní zrcadlo, které během líčení a čištění zubů zobrazí předpověď počasí nebo zprávy.

Změnu dozná také vybavení domácnosti, které snad jako jediné zaznamená návrat k přírodě, ovšem doplněné elektronickými senzory a hlídači. Nábytek tak bude z přírodního materiálu – například z banánového vlákna, které je velmi pružné a zároveň pevné. Trendem budou také ekologické materiály i dřevo, které se samo přizpůsobí zátěži. Spaní bude pohodlnější a bezpečnější. Již dnes existují matrace a podložky, které monitorují dech, srdeční činnost nebo krevní tlak. Látky, ze kterých se bude vyrábět oblečení i povlečení, budou obsahovat senzory, které z potu zjistí obsah kyselin a soli.

Budoucností je i propojit zábavu se zdravím. Součástí domácností tak může být běžící pás, který bude spojený s počítačem vytvářejícím umělou realitu. Další zajímavostí může být i skříň, která skrývá kupříkladu minigolfové hřiště.

Těšíte se na budoucnost?

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Pinterst

 

25.9.2015 1:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist