Bydlení ve francouzském stylu

Francouzská kuchyně a styl oblékání se u nás zabydlely už dávno. Rustikální francouzský design se ale do našich domovů vkrádá velmi zvolna poslední tři roky. Když se však o něj začnete zajímat, zamilujete si ho.

132008-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Francouzský dekor je v první řadě romantický. Inspiruje se v období vlády Ludvíka šestnáctého a doplňuje ho o moderní prvky. Hodí se do domů, venkovských domů a bytů, které mají rozlohu více než 70 metrů čtverečních. Je to z toho důvodu, že některé kusy nábytku jsou masívní a vyniknou pouze ve větším prostoru. V menším by naopak zabíraly místo. V designu nábytku se snoubí empírový a rokokový styl, který je ale méně zdobný. Je sice složitější do takového interiéru zakomponovat i moderní prvky jako je počítač, elektronika nebo nejnovější kuchyňské spotřebiče, ale pokud se přistupuje k designu citlivěji, vše spolu může být v rovnováze.
Pokud byste si chtěli pustit trochu Provance do svého interiéru, začněte tím, že ho prosvětlíte. Nechcete-li nakupovat nový nábytek, pořiďte si potahové látky s rokokovými vzory (květiny,venkovské motivy). Látky by měly mít světlý základ a měla by se na nich objevovat starorůžová, hořčicová, zlatá, okrová a zelená barva. Těmto barvám také přizpůsobte malbu stěn. Zajímavá je kombinace nátěru a tapety s rokokovým vzorem. Chcete-li si přece koupit nový nábytek, volte dřevěný, masívní, světlých barev nebo tmavě hnědý. Takový, který má patinu.

Francouzský styl bydlení: inspirativní fotogalerie

Do francouzského dekoru se hodí lustry. Tady platí čím bohatší, tím lepší. Zajímavé lampičky, svícny a petrolejky jsou vítaným osvětlením.

Nezapomínejte také na doplňky. Velmi oblíbené jsou polštářky s ozdobným lemováním, ručně vyráběné mísy a nádoby s obrazy ovoce, svíčky, svícny, měděné nádoby a květiny. Co se jich týče, pokud chcete iluzi Provance dotáhnout do detailů, nesmí vám v interiéru chybět levandule. Vypadá nádherně, stejně tak i voní a nádobí s jejím dekorem je velmi trendy. Pokud se vám líbí doplňky nebo nábytek s patinou a nesehnali jste, to co jste chtěli, zkuste to sami.

Nejdříve smirkovým papírem odstraňte vrstvu stávající barvy nebo laku. Pokud to nejde, horkým vzduchem si trochu nahřejte plochu a špachtlí ji očistěte. Zbytky zarovnejte smirkovým papírem. Na čistou plochu naneste akrylové nebo vodové barvy nepravidelným způsobem (chaoticky), můžete i hadříkem roztírat a nechte zaschnout. Přetřete bezbarvým lakem.

Inspirativní fotogalerie stylového nábytku

Francouzi jsou rozvážní lidé, kteří vše dělají s nadhledem. Buďte při designování interiéru taky takoví. Vyplatí se vám to a celkový proces si opravdu užijete.
Sabrina Harisová
Foto : susanlucas.typepad.com, luxuryspreads.com, marzi.it, samykramy.cz, lindapaul.com, avaliving.com

6.8.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist