Bydlení s vůní koření: Na skok do Maroka!

Do Maroka se jezdí za odpočinkem, který je po celoroční dřině opravdu potřebný. My tentokrát do této severoafrické destinace, kde se potkávají vysoké hory s mořem a pouští, míříme pro inspiraci, která promění váš obývák v orientální klenot.

Čtenářka Tamara k Maroku tíhne z mnoha důvodů. Propadla jeho šarmu jako nadšená cestovatelka a později dokonce spojila svůj život s rodilým Maročanem, který v Praze studoval, a díky lásce žije v Česku již desátým rokem.

Vzhledem k tomu, že se Tamara cítí v Maroku jako doma, jsme se jí neváhali zeptat, co všechno je potřeba udělat pro to, aby se marocká atmosféra usadila i u vás. A tady jsou její tipy!

Zdivo to poreferuje za vás: Vítejte v Maroku!

Stěny zahalte do barev. Inspirujte se do dálky táhnoucí se pouští, pískem na pláži, odstínem moře, západem slunce a rozhodně nesmíte minout trhy. Na těch totiž načerpáte typické marocké barvy jedna dvě.

Z usedlejších tónů volte béžovou, karamelovou, oranžově žlutou, odstíny terakoty nebo cihel. Kdo se barev nebojí, sáhne se po tyrkysové ve vzoru batiky, šedé, losové, okrové, pistáciové, nebo inkoustově modré, kterou dokonale prozáří jiskrně žlutá až zlatavá.

Okolí krbu neváhejte vydláždit kachlemi. A to pod podmínkou, že nebudou evropsky nudné, ale marocky originální. Skvělou variantou je také efekt mozaiky se štuky.

TIP LIVING.CZ: Pokud začínáte nebo rekonstruujete, pamatujte, že fantastickou službu ve jménu orientálního stylu dokážou oblouky. Třeba jako spojnice z obýváku do kuchyně.

Na místo obrazu na stěnu pověste vyšívanou dečku nebo ručně tkaný kobereček. Trochu pečlivosti si vyžádá volba lustru. Rozlučte se sterilními světly, co svítí bílou barvou jako u zubaře. Marocký styl si totiž žádá barevné sklo, vitráž, tepané kovy, korálky a tomu podobné líbivé detaily.

Tmavé dřevo a pestrý koberec

Podlaha bude autentická pouze v odstínech tmavého dřeva, která interiéru dodá nádech tajemna. Skvělý je odstín třešně, mahagonu nebo ten podobný exotickým dřevinám. Také nábytek byste měli hledat ve výše jmenovaných tónech. A nezapomeňte na koberce, které jsou opravdovým snad tím nejtypičtějším orientálním znakem. Nešetřete. Pravý vlněný koberec bude lety krásnět a možná vás i přežije.

Nábytek, doplňky a maličkosti

Volá váš domov po koutu, do kterého si zaskočíte načerpat energii? Na zem položte koberec a na něj navrstvěte záplavu polštářků oblečených do sametových potahů v barvách fialové, modré, sytě růžové, zlaté či hnědé. Nutností je také nízký stolek, na kterém se bude skvět kovový čajový servis.

Obklopte se vonnými tyčinkami, vodní dýmkou a tepanými lucernami. Pokud chcete ještě trochu toho soukromí, oddělte kousek od zbytku místnosti závěsem.
Nechcete se vzdát pohovky? Přehoďte přes ni orientální přehoz. Taburetky volte klidně v účelně odlišném vzorování nebo s aplikací ratanu, dřeva či s imitací slonové kosti. Zdivo si ozdobte zavěšenou keramikou a zrcadlem ve zdobném kovovém XXL rámu.

Text: Zelnitiusová Lenka
Fotky: Pinterest.com

2.8.2016 9:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist