Bydlení s atmosférou

Jak docílit toho, abychom se ve vlastním bytě dobře cítili? Jak dosáhnout té správné atmosféry a potažmo jak se zabydlet? To všechno jsou otázky, na které je možné odpovědět různě a nebo také jen s použitím jednoho jediného slova. Tím slovem je „světlo“. Jak s ním zacházet? Níže najdete několik tipů.

Světlo je bezesporu jedním z nejúčinnějších nástrojů na tvorbu atmosféry a platí to pro světlo umělé, stejně jako pro světlo denní, které můžeme ovládat pomocí stínících materiálů.

Záclony, žaluzie, stínítka lamp, případně barevně tónované zdroje, tedy žárovky a nebo zářivky, dovednou více čí méně výrazně změnit naše vnímání prostoru. Tlumené osvětlení generuje atmosféru intimní, ostré světlo je spíše světlem orientačním, pochozím a nebo v kombinaci se zářivým efektem, např. díky skleněným třásním stínítek a lustrů, také světlem slavnostním. Bílé světlo, stejně jako bílá barva, nám připadá studené, syté barvy světla, zejména tóny červené, pak vnímáme jako emocionálně velmi aktivní. Světla svíček chápeme jako obraz romantiky, rudé světlo je možná vulgární či šantánové. Dejte si práci s výběrem světel do vašeho bytu. Vyplatí se vám to.

Zde je několik tipů:

1. pořizujte takové lampy či lustry, jejichž zdroje (žárovky, zářivky) je možné ovládat pomocí stmívačů. Díky nim pak můžete vytvářet různé světelné atmosféry.

2. volte dvojí typ osvětlení. Jedno orientační, pevné, např. stropní svítidlo, tedy nejčastěji lustr, a druhé „náladové“, realizované nejlépe nějakou lampou typu stojací lampa, které jsu snadno manipulovatelné.

3. nepodceňujte estetickou kvalitu lustrů a lamp. Efekt hezké lampy podpořený efektem vydávaného světla je zajímavý a „dvakrát efektní“.

4. počítejte s odrazovou plochou. Znamená to, že když namíříte bílé světlo proti např. sytě modré stěně, zalije se místnost „modrým světlem“. Čím je povrch odrazové plochy hrubší, tím bude odrážené světlo jemnější a měkčí a naopak, hladká plocha odráží světlo ostře.

5. do místnosti se světlými zdmi je dobré volit barevně tónované světlo, např. tedy pomocí stínítek, a do místnosti s barevně výraznými stěnami je lépe vybírat světla světlá, čistá a využívat efektu odrazové plochy.

Karel Holý
Foto Artemide a archiv autora.

20.2.2008 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist