Bydlení podle indického učení vastu

Co je to vlastně vastu? Učení vastu je považováno za architektonický koncept, jímž se řídili už staří stavitelé indických domů a chrámů. Jde v podstatě o jakousi indickou verzi Feng-Shui, starou už více než 5000 let. Toto učení si klade za cíl vytvořit dokonalé bydlení v souladu s přírodními energiemi za využití vlivů světových stran.

135599-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Védské spisy, které se o tomto harmonizačním procesu zmiňují, kladou důraz na všechny aspekty bydlení – užitkovost, trendy, design, harmonii s přírodou i pohodlí a prosperitu. Tvrdí také, že staví-li si člověk dům, je to totéž, jako by si utvářel novou tělesnou schránku.

Základ šťastného bydlení
Prvotní směrnice spokojeného bydlení, plného blahobytu tkví podle  vastu například i v samotném půdorysu domu či bytu. Vhodnější jsou pravidelné tvary o čtyřech hranách – tedy čtvercové či obdélníkové půdorysy. V interiéru dokáže učení vastu utvořit jakousi korekci v organizaci zařízení a nábytku, ale pracuje rovněž s barvami, dekoracemi, obrazy či rostlinami.  Samostatnou „kapitolou“ v učení vastu jsou tzv. Jantra, představující nauku o principech správného propojení geometrických prvků.

diwali-pooja-thali1.jpg

Zdroj: archiv redakce

Velká fotogalerie moderních interiérů

Principy spojené s orientací na severní stranu
Sever představuje ideální cestu pro proudění energií, spojených s uměním a tvořivostí, proto je zde vhodné mít například pracovnu či obývací pokoj. Pakliže vám toto umístění prostor nedovoluje, můžete negativní vlivy eliminovat pomocí zelené barvy nebo odsunutím nábytku od stěny.

Principy spojené s orientací na východní stranu
Východní prostory se hodí pro umístění dětského či obývacího pokoje, vzhledem k tomu, že zde proudí zklidňující energie. Nemáte-li okna orientovaná právě na tuto světovou stranu, pověste si na zeď alespoň fotografii či obraz vycházejícího slunce, nebo natřete východní stěnu oranžovou či červenou barvou.

2098244248_02f6551a73.jpg

Zdroj: archiv redakce

Principy spojené s orientací na jižní stranu
Zde je zcela příhodné umístit ložnici, společně s veškerým těžkým a rozměrným nábytkem (např. skříněkomody). Z barevných odstínů volte mezi světlými tóny zelenémodré a pro posílení ohnivé energie zde můžete mít dekorativní svíčky.

Principy spojené s orientací na západní stranu
Do západní části vašeho domova bez obav můžete zasadit dětský pokoj, koupelnu či šatní místnost (komoru). Méně vhodné je západní umístění kuchyně či obýváku. Eliminovat prostorové indispozice vám pomůže například vesele zbarvená podlaha v jasných odstínech.

4 tipy pro harmonické uspořádání interiéru podle učení vastu

1. Kuchyňvyvarujte se jejímu umístění proti hlavním vchodovým dveřím, stejně tak by tato místnost neměla být vedle toalety či obýváku.
2. Dveře před vchodovými dveřmi by neměla stát lampa ani popelnice a za nežádoucí je považován také jakýkoliv stín, který by měl na dveře dopadat. Rovněž se vyvarujte jejich umístění naproti vchodovým dveřím protějšího domu. Počet dveří, ale i oken v přízemí, by měl vždy přesahovat jejich množství ve vyšších patrech domu.

3. Dekoracefotografie ani obrázky s depresivními náměty nejsou pro umístění na stěny příliš vhodné a dokonce ani kaktusy údajně nepatří mezi ty nejvhodnější rostliny do interiéru.
4. Koupelna veškerou sanitární keramiku, ale i zrcadla umístěte spíše podél zdí orientovaných na severovýchod.

Čtěte také:

6 Feng Shui tipů na zlepšení sexuálního života

Harmonická ložnice podle Feng Shui

Pět tipů pro Feng-šuej kuchyň

Text: Lucie Sýkorová
Foto: vastuplans.com, healthlatte.com, vastuplans.com, decor-s.com, architectureideas.info, blog.vastudc.com, nicespace.me, decorate-room.info

28.7.2011 12:56

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist