Bydlení v paneláku nemusí být hrůza. Záleží, jak ho zrekonstruujete

Panelákové bydlení si nese příchuť nekvalitních bytů socialistické éry. Jenže ne vše je na nich tak špatné. Zvláště byty staršího data mají prostorné obývací pokoje, jsou světlé a mají velká okna. Kamenem úrazu bývá dispozice a umakartové jádro. Také jsou mnohem levnější než nové byty. Dobře promyšlená rekonstrukce je promění na důstojné bydlení současnosti.

obyvaci-pokoj-s-rostlinami-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Paneláky pocházejí z Nizozemí

I když u nás se s jejich výstavbou začalo až v šedesátých letech, jejich historie je mnohem starší. První panelové domy se stavěly v Nizozemsku již po 1. světové válce, první panelákové bloky se pak začaly stavět ve 30. letech v Paříži, odkud se tento trend postupně dostal až do ČR.

V 80. letech v nich u nás bydlely více než 3 miliony lidí a v posledních letech se počet obyvatel bydlících v panelových domech drží zhruba kolem 2,5 milionu.

Problémem často bývají samotná sídliště. Co si budeme povídat, málo zeleně, špatná infrastruktura a občanská vybavenost. I v tomto směru se v posledních letech udělalo mnoho dobrého.

Hlavní nevýhody panelových bytů a jak je řešit

Úskalím většiny panelákových bytů je jejich dispozice. Často se jedná o striktně oddělené místnosti, čímž byt působí stísněně. Základem rekonstrukce je tedy změna dispozice, která by měla směřovat k otevření místností a spojení obytného prostoru.

Kuchyně bývaly Popelkou, protože socialistický člověk se měl stravovat v podnikové kantýně, a tak podle tehdejších architektů stačily jen pidikuchyňky dostatečné tak k ohřátí večeře (z kantýny). Jejich spojení s obývacím pokojem nebo přesunutí na vhodnější místo je obvykle tím nejdůležitějším krokem směrem k současnému pojetí bydlení.

Dalším nešvarem je nedostatek úložných prostor, které se nahrazují notným množstvím skříní, které místnosti ještě více dusí. Řešením jsou promyšlené úložné stěnové systémy, tak promění interiér bytu v moderní vzdušné útočiště.

Neštěstí jménem umakartové jádro

Socialistický člověk se asi nepotřeboval moc mýt a už vůbec ne prát. Jak jinak si vysvětlit miniaturní umakartová jádra, která měla sloužit za plnohodnotné koupelny a toalety.

V mnoha bytech už majitelé přistoupili k jejich úpravám, které jsou nejčastěji řešeny obložením umakartu sádrokartonem. „Toto řešení ale není nejšťastnější, protože ubírá z již tak malého prostoru sociálního zázemí. Je proto vhodnější celé jádro vybourat a znovu vyzdít,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

Při této úpravě je možné expandovat do sousedních místností či chodby, trochu z nich ukojit a vytvořit důstojné a příjemné sociální zařízení, kde se člověk nejen umyje, ale může i příjemně relaxovat, aniž by měl pocit, že na něj všechno padá.

Rekonstrukci řešte komplexně…

… protože postupnými kroky bez radikální změny dispozice nedosáhnete kýženého výsledku. Vzdušnost a moderní vzhled panelovým bytům umožní právě zmíněná změna dispozice, která propojí místnosti, jež k tomuto řešení přímo vybízejí. Je to především propojení kuchyně s obývacím pokojem.

Dále se nabízí propojení koupelny s toaletou, u tohoto řešení je však důležitý počet členů domácnosti, aby se nekomplikovaly například ranní očistné rituály před odchodem do práce, školy a podobně. U vícečlenné rodiny je lepší, pokud zůstane toaleta od koupelny oddělena, nebo pokud to rozvody a velikost bytu umožňují, zbudovat oddělenou toaletu navíc.

Detaily, které rozhodnou

Nevzhledným prvkem panelových bytů jsou staré radiátory. Ty je poměrně snadné vyměnit za nové moderní jednotky, které nebudou dominantou místností, na kterých ulpí oko jako první. Krajní, avšak méně nákladnou variantou, může být také jejich renovace – obroušení a přelakování.

Dalším kamenem úrazu v panelových bytech je osvětlení, které je většinou řešeno umístěním jednoho lustru uprostřed místnosti. „Příjemnější atmosféru v bytě naladí nepřímé osvětlení nebo rozdělení místností do různých světelných zón, tedy především pracovních a odpočinkových, kdy každá má trochu jiný nárok na intenzitu světla. Službu mohou také udělat podsvícené podhledy,“ říká Barbora Burešová ze studia Mooden.

Slaďte okna a dveře

Součástí kompletní rekonstrukce by měla být také výměna vstupních i interiérových dveří a oken. Okna jsou často řešena v rámci domu a bytového fondu, proto si nejprve zjistěte, jaké kroky dům plánuje, případně zda vám náklady s výměnou neuhradí. Dodržet musíte také jednotný ráz a vzhled domu. Vstupní dveře jsou pak v režii samotných majitelů.

Pří pořizování vstupních dveří je dobré zvážit také míru jejich bezpečnosti nejen před případným násilným vniknutím, ale také před požárem. Protipožární ochrana dveří je pak v bytových domech často nutnou podmínkou u všech vstupních dveří.

Prohlédněte si úžasnou proměnu jednoho panelákového bytu:

Na co bude třeba povolení?

Na úpravy, které nezasahují do nosných zdí nebo společných konstrukcí domu ani nemění vzhled domu, není třeba povolení. Ale vzhledem ke složitosti stavebního zákona a různému přístupu stavebních úřadů je lepší před velkorysou rekonstrukcí navštívit stavební úřad, probrat s nimi jednotlivé úpravy a zjistit, co k nim vyžadují. Nemáte-li architektonický návrh, nebojte se vzít s sebou jen rukou nakreslený plánek bytu s vyznačenými úpravami.

Pokud bude potřeba povolení, budete muset přizvat projektanta. S potřebným inženýringem se můžete obrátit také na projekční či stavební firmy, které komunikaci s úřady nabízejí často jako součást realizace.

26.8.2021 5:57 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist