Bydlení je hra: Proměna bytu za 300 tisíc

Zařídit bydlení tak, aby bylo útulné, moderní a zároveň praktické a účelné, navíc aby dokonale lahodilo našemu oku a ideálně i oku návštěv, je práce na týdny, měsíce a roky. Ovšem tým designérů z designérské skupiny Nabito měl na úpravu jen zlomek času a k tomu omezený rozpočet, to vše v dalším díle pořadu Bydlení je hra.

131790-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Designéři, kteří jsou známí svými neotřelými interiéry a nápady se tentokrát vypravili do Těšína k mladému studentskému páru Agátě a Markovi. Ti dosud studují tělovýchovnou fakultu a na vybavení svého bytu tak nemají příliš velký rozpočet. Odborníkům nabídli finanční částku tři sta tisíc korun.
Secesní dům, ve kterém se byt nachází, dělá secesi skutečně čest. Nabízí svým uživatelům vysoká okna, která zajišťují dostatečný přísun světla, ale také vysoké stropy, které činní bydlení poněkud neútulným. Požadavek mladého páru zněl jasně, propojit jednotlivé místnosti podobným designem a zachovat jednotlivé secesní prvky. S tak omezeným rozpočtem při nutnosti zařídit obývací pokojkuchyň poměrně tvrdý oříšek k rozlousknutí.


Bytoví architekti se pustili do přestavby s vervou a veselou myslí. Jen tak lze pochopit barevnou kombinaci, kterou pro mladý pár zvolili a to červenou, modrou a bílou. Všechny tři barvy se opakovaly, jak na stěnách, tak na nábytku, jen plovoucí podlaha byla v dřevěném provedení.  Kuchyň, která má poněkud atypický tvar a špatně se tak bude vybavovat modulovou linkou, doznala především prostorových změn.

Mladá kuchařka teď už bude mít k dispozici poměrně velký pracovní prostor a zároveň i dostatek místa k ukládání nezbytných kuchyňských pomocníků. Marně jsme přemýšleli, co nám kuchyně ve výsledné podobě připomíná. Jak trefně podotkla moderátorka pořadu, vypadá trošku jako pokojíček pro panenky, ale nám připadá spíše, jako by jí na zeď namaloval výtvarník Josef Lada. Nejsme ani úplně přesvědčeni, že tento design je mladistvý, moderní a svěží. Pravda, nutno přihlédnout k omezenému rozpočtu, avšak i s ním by se dalo asi kouzlit trošku jinak.

Sladění obývacího pokojekuchyní vyznělo trošku kýčovitě. Designéři se snažili zachovat původní secesní prvky až příliš urputně a možná proto výsledný efekt vypadal spíše jako dámský pokoj na zámku. Stěny zdobí bílé dekorační nálepky mající imitovat drahé rámy obrazů, což v kombinaci s moderním nábytkem a televizí působí trošku zmateně. Proměně neprospělo ani příliš urputné zakomponování červené barvy v podobě dvou židlí a malého konferenčního stolku. Naopak velmi zajímavým solitérem je v této proměně docela jistě centrální světlo vyrobené na zakázku. Ostatní světla však už takový obdiv nesklízejí.

Omezený rozpočet je, pravda, trošku omezující, ale natolik omezený zase nebyl, aby se nedalo vytvořit něco mnohem útulnějšího. Obáváme se, že v tomto bytě se nejen nebude příjemně bydlet, ale také se díky nedostatečnému zabydlení bude ozývat každé slovo. Co vy na to?
Petra Martišková
Foto: ceskatelevize.cz

15.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist