Bydlení je hra: Dívčí pokojík ve sklepě

Když se dvě rozdílně staré sestry rozhodnou, že spolu nehodlají obývat jednu místnost, pak s nimi nepohne vůbec nic. V určitém věku si prostě tvrdě hájíme právo na své soukromí a tak rodičům leckdy nezbývá, než vymýšlet doslova nemožné.

115847-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Tak jako to udělala dvojice designérek, matka s dcerou, Marta Kočorová a Zuzana Kuttlerová. Ty se rozhodly zřídit dospívající Marušce vlastní koutek ve sklepě. Dům do výšky rozhodně přistavovat nehodlaly a tak nezbylo nic jiného, než hledat jiné řešení a tím se ukázala být dnes již nepoužívaná stará kotelna. Nevzhledná místnost se syrovým zdivem, nízkým stropem, vlhkou a studenou betonovou podlahou a malým sklepním oknem rozhodně nevypadala vábně a už vůbec ne jako budoucí království pro dospívající dívku vyznávající Emo styl. Ovšem šikovné ruce a hlava plná dobrých nápadů dokáže i z takového prostoru udělat místo, kde se bude skvěle žít a užívat.

Velká fotogalerie moderních interiérů


Největší stavební úpravou celého projektu bylo vybourání podlahy v dosud společném dívčím pokojíku a umístění točitého schodiště. Přeci jen druhá cesta do sklepa byla o poznání strašidelnější a nevábnější. Na stěny použily designérky sádrokartonové obklady, těmi se jim podařilo schovat nevzhledné rozvody vody a navíc vytvořit praktické prostory pro odkládání drobností, kterých má mladá dívka bezpočet. Ze sádrokartonu vytvořily také zajímavé niky, které ozvláštnily veselými barvami a do jedné z nich dokonce schovaly praktický peřiňák. Emo styl pak zastupovala černá barva na nábytku. K tomuto účelu docela dobře posloužil nábytek, který našly ve sklepě a který díky úpravám a novému nátěru může sloužit ještě dlouhé roky.

Vzhledem ke sklepním prostorům použily na stěny bílou barvu, ale na doplňcích se vyřádily. Barevné polštářky, modrý přehoz na postel, červený koberec s vysokým chlupem, černobílé komiksy na stěně, kde původně byly dveře do sklepa. Z nevzhledné a neútulné místnosti tak vznikla skvělá schovka i místo pro snění pro dospívající dívku, které jí budou kamarádky docela určitě závidět. A světe div se, nestálo to téměř nic. Původní rozpočet třicet tisíc korun Marta se Zuzkou ani nevyužily celý. Na všechny úpravy jim postačilo pouhých dvacet sedm tisíc korun, přičemž celých dvacet tisíc spolkly stavební úpravy a zbytek pak koberec, barvy a doplňky.


Že vám přijde podivné bydlení ve sklepě? Pak vězte, že v podzemí se bydlet dá. I u nás je stále více lidí, kteří propadli kouzlu podzemních domů. Ty zpředu vypadají naprosto totožně s jejich sousedy, jen po střeše se můžete volně prohánět s míčem nebo se opalovat na zelené louce. Domy vybudované v zemi mají přirozenou ochranu před povětrnostními vlivy, jsou energeticky nenáročné a nabízejí úplně stejný uživatelský komfort jako ostatní domy. Denní světlo do místností bez vlastních oken se přivádí světlíky a odvětrávají se řízeným odvětráváním.
Petra Martišková
Foto: ceskatelevize.cz

6.3.2012 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist