Bydlení bude letos levnější

Ceny novostaveb i panelových bytů v letošním roce potěší všechny zájemce o bydlení. Kvůli nevýhodným hypotékám i celosvětové finanční krizi již klesají. Podle odhadů makléřů budou nejméně do poloviny roku klesat ceny bytů v panelových domech na sídlištích, zlevňovat se budou byty z nových projektů, které se dosud neprodaly, a levnější budou i byty v objektech, které se teprve začnou stavět.

118234-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Byty zlevní, úvěry zdraží

Poptávka po bydlení není ani v období finanční krize malá, obzvláště díky tomu, že se ceny nemovitostí aktuálně postupně snižují. Problém ale nastává, když chybí hotovost. Banky jsou v poskytování hypoték opatrnější a pokud zákazník nemá nic do začátku a chtěl by bydlet na úvěr, má většinou velký problém ho získat. Banky doslova sedí na svých hotovostech a nechtějí půjčovat. Výše úrokových sazeb se vyšplhaly u 1letých fixací až k neuvěřitelným 7%. Kromě toho bankovní domy nerady půjčují nad 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, takže na nápad půjčit si 100 % raději zapomeňte, věřte že by to teď bylo nekřesťansky drahé.

Zatím jen akční slevy

Banky v důsledku finanční krize zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení. Zájemcům, kteří disponují hotovostí, se nyní naopak otevřel trh s byty naplno. Lákadlem jsou i různé novoroční a zimní slevy, o které letos nebyla vůbec nouze. Všechny společnosti ale snížení cen prezentují pouze jako akční slevy, plošné snížení v důsledku krize zatím oficiálně nenastalo.

Proč jdou ceny dolů?

Pokud je řeč o cenách nemovitostí, jen těžko je možné stoprocentně zobecňovat – samozřejmě záleží na typu nemovitosti, stavu, lokalitě a mnohém dalším, vzhledem k finanční krizi ale pozorujeme minimálně jisté tendence.

Ceny nemovitostí jsou v letošním roce rozhodně příznivější, v porovnáním s minulými lety. Kvůli finanční krizi řada lidí přišla o práci, banky nejsou příliš přívětivé v otázkách úvěrů a hypoték, mnozí lidé se bojí investovat v nejisté době krize a ani přesným stavem HDP pro  tento rok si nemůže být nikdo jist. Každopádně to rozhodně neznamená, že by nemovitosti ztrácely na své hodnotě, nebo se dokonce stávaly nevýhodnými investicemi – spíše naopak. Máte-li hotovost, dá se říci, že následující dva tři měsíce budou ideální dobou.

Snížení cen nepotrvá věky

Podle odhadů budou do poloviny roku klesat ceny bytů v panelových domech na sídlištích,  bytů z nových projektů, i bytů v objektech, které se teprve začnou stavět.

Přestože zatím mají ceny nemovitostí tendenci klesat, brzy se může situace změnit směrem ke stagnaci či dokonce obratu. Jeden z předpokladů o vývoje české ekonomiky říká, že by se do konce roku 2009 měla zotavit a po odeznění aktuální krize by mohlo bydlení opět zdražovat.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

15.1.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist