Bydlení blízké budoucnosti je tady!

Jak bude vypadat bydlení za 5 let? Budou stoly stále většinou hranaté? Ponechají si okna své tvary? A koupelny? Vany a sprchové kouty? Pojďte se podívat do budoucnosti, která je opravdu za dveřmi. Fotografie pod článkem nejsou ze žádného science fiction, ale z letošní výstavy Milan Design Week v severoitalském Milánu!

Britský designér Karim Rashid zaujal návštěvníky Milan Design Week velmi jednoduchou myšlenkou. Vytvořil interiér a využil k tomu jen jeden jediný materiál, který navíc všichni dobře známe. Použil umělý kámen Corian. V kuchyních se s Corianem setkáváme často, zejména v případě pracovních desek. Není také výjimečné, když se vlastnosti umělého kamene využívají pro výrobu svítidel. Ovšem vyrábět z umělého kamene nábytek je opravdová rarita. Světově proslulá architekta Zaha Hadit sice již před lety navrhla z tohoto materiálu celou kuchyň, ale zatím se nikomu nepodařilo vytvořit z Corienu celý byt.

Bydlení blízké budoucnosti bez pravých úhlů

Pamatujete na kauzu nové knihovny navržené Janem Kaplickým? Nebyla to pravoúhlá budova. Organické tvary se sice v architektuře objevují již od 60.let, ale zatím jsou stále výjimečným zjevem. Drtivá většina budov je tvořena pravými úhly a platí to i o nábytku. Stoly, pokojové stěny, dveře, to vše si ponechává stovky let jednoduché obdelníkové proporce.

Umělý kámen je velmi snadno tvarovatelný a současně má skvělé fyzikální vlastnosti. Je tvrdý, odolný a pevný. Bylo opravdu jen otázkou času, kdy se o něj začnou ucházet designéři nábytku a zařizovacích předmětů.

Bydlení blízké budoucnosti z transparentních materiálů

Kromě možnosti vytvářet originální tvary, nabízí umělý kámen také vynikající optické vlastnosti. Dokáže být průhledný a prostupující světlo různými způsoby zabarvuje. Přitom si ponechává potřebnou pevnost, takže se může stát, že se po několika letech setkáme s průhledným sedacím nábytkem nebo s transparentní knihovnou, podlahou či stropem.

Zajímá-li vás téma bydlení budoucnosti, přečtěte si článek Prohlédněte si bydlení budoucnosti!

Red.
Foto: Karim Rashid

28.7.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist