Bungalov – levná varianta domu?

Rozhodnutí stavby nového domu vždy obnáší nemálo starostí. Samotný výběr velikosti ploch, počtu místností, co nejlepší rozmístění a organizace pokojů – když je tohle vše hotovo, máte vyhráno. Jestliže neplánujete desetičlennou rodinu, ideální pro vás bude bungalov.

Bungalovy mají obrovské množství výhod, především zvýšenou dostupnost pro všechny věkové kategorie. Tyto domy se obyčejně staví pouze jako přízemní, proto je zde minimální využití schodišť, širší chodby, dveře i vchody. Domy jsou tak velmi praktické pro starší lidi, ale také pro rodiny s dětmi. Nemusíte se bát, že vám ratolest uteče na schodiště.

Možností máme samozřejmě více, bungalovy se zpočátku stavěly především ze dřeva, nyní se již dají stavět i zděné, montované či nízkoenergetické. Každá varianta je rychlým a levným řešením pro malé i velké obydlí.

Pointa bungalovů spočívá v ústřední obytné místnosti, kolem které jsou postaveny standardní místnosti jako kuchyň, ložnice, pokoje a koupelny. Jde o velmi praktické rozmístění pokojů a celé domácnosti. Zároveň však domy tohoto typu neztrácejí na komfortu, luxusu ani pohodlnosti, právě naopak.

Od původních bungalovů, které vznikly v Indii, rozšířily se do Spojených států a následně do Evropy, se mnoho nezměnilo. Stále platí zachovat vzdušné a levné stavby. Vlivem rozvoje jsme později začali k bungalovům přidávat verandy a terasy pro větší pohodlnost.

Výhodami, jak již bylo zmíněno, je především velmi praktická dostupnost a rozmístění celé domácnosti. Vše máte po ruce, nic nemusíte hledat, ani běhat po schodišti nahoru a dolů. Díky bungalovu máte i menší plochu k uklízení a tím pádem můžete více času strávit s rodinou a přáteli. Z pohledu využití je jen jedno negativum, a to pokud se vám rozroste rodinka o další členy, pak musíte přistavit patro či další pokoje. I na tuto variantu se dá myslet dopředu a pro jistotu již v začátku navrhnout pokoj pro hosty, který může mít později jiný účel.

Text: Jana Čechová
Foto: fertighaus.com, 1916bungalowheaven.blogspot.com, 2.duravit.com, variobau.at, houstonbungalow.blogspot.com, kentbuildingplans.com

 

 

 

29.11.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist