Buďte cool a sviťte s LED

Každý prostor je jiný, každý prostor tedy potřebuje jiné osvětlení. Nechceme tvrdit, že LED osvětlení je jediná možná volba pro váš interiér. Ale rozhodně je to volba energeticky výhodná. Je to volba s budoucností.

120999-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Co zkratka LED vlastně znamená? Jedná se o výraz: Light Emitting Diode – z anglického jazyka. LED osvětlení nahrazuje stávající vláknové žárovky, ale i tzv. úsporné žárovky a zářivky. Tento typ osvětlení má opravdovou budoucnost, je to osvětlení s dlouhou životností a s minimálními dopady na životní prostředí. Trend v zavádění LED zdrojů je patrný ve všech oblastech týkajících se osvětlení: v rodinných domech, bytových domech, obchodních centrech, ale například i ve výrobních halách nebo v automobilovém průmyslu.

Výhody LED diod.

1.  Vydrží časté zapínání a vypínání
2.  Mají extremně dlouhou životnost
3.  Jsou bezpečné, protože téměř nehřejí
4.  Jsou odolné vůči nárazům

U LED žárovek se mění elektrický proud na světlo úzkého spektra. LED žárovka se skládá z elektronické části umístěné uvnitř tělesa žárovky a z části světelné, tj. z elektronických diod obsahujících přechod P-N. Při následném průchodu elektrického proudu polovodičovou diodou dochází k jeho přeměně na světlo.

Životnost LED žárovek je při zachování okolní teploty 25°C  minimálně 35 000 hodin. LED zdroje spotřebují oproti vláknové žárovce pouze desetinu energie, jelikož nevytvářejí žádné teplo. Náběh na 100% výkon mají okamžitě po zapnutí. Při provozu v domácnosti mají návratnost nákladů do 2 až 3 let. Při provozu mezi 8 a 24 hodinami denně je to asi 1 rok.

Jejich další velkou výhodou je obrovská šetrnost vůči životnímu prostředí, neboť na rozdíl od úsporných zářivekžárovekneobsahují jedovatou rtuť a nevytváří ultrafialové ani infračervené záření.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Co se mechanických vlastností týče, jsou odolné vůči vibracím a otřesům, bez problémů snáší i velmi časté vypínání a zapínání. A po dobu jejich dlouhé životnosti je poruchovost téměř nulová a provoz bezúdržbový.

Ani v případě instalace LED zdrojů světla není potřeba se čehokoli obávat, jsou totiž  konstruovány tak, aby  je bylo možno vyměnit se stávajícím  zdrojem, kus za kus:  E 27, klasický průměr závitu 230V – běžná žárovka. E 14, menší průměr závitu 230V – lustry, lampy.  GU 10, bodová světla  230V. MR 16, bodová světla 12V – koupelny, sprchové kouty, atd. Osvětlovací LED panely 230V – stropy, stěny.

Pěkné typy na moderní osvětlení do bytu, v němž můžete využít právě LED žárovky, najdete v našem článku: „Trojí role osvětlení“ nebo ve článku: „Designová svítidla- pojďte si vybrat!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: diytrade.com, i-micronews.com, kemo-electronic.de, blastmagazine.com, mobbsgroup.com, voltashow.com, dastechnology.co.uk, ecoasidsd.blogspot.com

12.12.2012 4:34

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist