Budete stavět dům?

Pokud zvažujete stavbu rodinného domu a jste zatím ve fázi, kdy vlastně nevíte, jak by takový dům měl vypadat, pak se zkuste nechat inspirovat třemi slovy: příroda, klid a komfort. Hovoří-li se o dřevostavbách, pak si většinou vybavíme něco jako srub,nebo snad ubikaci pro lesní dělníky. A když se naopak zmiňuje „design“ a „soudobá architektura“, tak se všem rázem a zcela automaticky vybavuje město a městské bydlení. Ale může to být i naopak.

127168-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Dřevo je tradiční stavební materiál, je přirozené, příjemné na pohled i na dotyk. V současné době zažívá svou novou vlnu obliby a pojem „dřevostavba“ se začíná skloňovat v různých souvislostech. Dřevostavba se už neuvažuje jen v rámci lidové, rustikální nebo jiné podobné architektury. Stejně  tak je zjevným trendem odliv lidí z měst zpět na venkov, ovšem na venkov rezidenční a nikoliv zemědělský. Kdo si může dovolit opustit hektické prostředí města a pracovat např. v klidu svého domova, tak takovou možnost často využívá.

Stavět dům ze dřeva?

Pojďte na návštěvu do jednoho takového domu, který vznikl podle projektu Turnbull Griffin Haesloop Architects. Nutno dodat, že tato výjimečná a přitom vlastně úplně normální stavba ze dřeva se nachází v Sebastopolu ve státě California. Na fotografiích ale vypadá tak, jakoby stála např. na Šumavě. Stavět dům ze dřeva je možné kdekoliv, otázkou je jak.

Dům a jeho dvě garáže vytváření půdorys velkého písmene „L“ a na samotné budově vlastně nic zvláštního není. Nemá výjimečnou dispozici a není ani nikterak výstřední. Místnosti navazují jedna na druhou a někdy na sebe navazují volně, bez interiérových příček, čímž vzniká otevřený prostor plný světla a velkorysosti. Interiérové vybavení také není extravagantní ani jinak pozornost lákající. Vkusně vybrané, vlastně nenápadné zařizovací předměty působí klidně a nevytvářejí žádné expresivní prostředí. Stejně tak není jediný důvod k tomu, aby se o výbavě domu hovořilo jako o něčem tradičním či dokonce rustikálním.

Zjevný důraz je přitom kladený na efekt světlého, bezbarvě lakovaného dřeva, které přirozeným způsobem navazuje na zalesněné okolí domu. Stavět dům ze dřeva je na jednu stranu velmi jednoduché, prosté a přirozené, ale stejně tak je vlastně velmi obtížné najít ten správný poměr a vyváženou harmonii.

Na parcele vnikl také bazén, který ale již zcela jasně odkrývá minimalistické inspirace tvůrců této stavby. Jasně vykrojené hrany bazénu a klidná vodní plocha jsou zjevným výtvarným záměrem.

Další inspirace pro stavbu rodinného domu ve článku Inspirace pro stavbu rodinného domu

Red.
Foto: contemporist.com

25.11.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist