Budete a nebo chcete malovat?

Malování, podobně jako stěhování, patří mezi činnosti, které si většinou tuzemský občan ještě stále raději provádí svépomocí. Současně přetrvává názor, že je „lepší vyhořet, než se stěhovat“, případně než se pustit do malování. Přitom právě změna barev stěn může proměnit interiér k nepoznání a přitom to může být otázka doslova několika hodin. A kolik stojí nechat si byt vymalovat?

124424-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Drtivá většina malířů nabízí nejen vymalování, ale i úklid po malování. Znamená to, že na obyvateli bytu či domu spočívá pouze jedna povinnost a tou je případné odstranění cenností, které z různých důvodů a motivů nemají zůstat na očích řemeslníků. Pokud si zájemce neobjedná plný servis, tedy nejen vymalování, úklid, ale také úpravu místnosti před a po malování v podobě odsunutí nábytku, svěšení obrazů ze zdí atp., pak je tedy nutné provést ještě tuto činnost a je to rozhodně praktické, tedy minimálně při manipulaci asistovat. Běžně se pak cena vypočítává jako cena stěhovacích služeb, tedy velmi zhruba 600Kč/ hodina/ pracovník.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Úklid např. obývacího pokoje o ploše okolo 25 m pak může stát okolo 1500 Kč. Úklidem se míní uvedení pokoje do původního stavu, tedy případné umytí oken (jsou ji zašpiněny barvou), vyluxování, utření prachu a odstranění nečistot vzniklých malováním atd.

Ceny samotného malování se určují podle počtu metrů čtverečních stěn a stropu, dále podle zvolené barvy (zejména kvality pigmentu – barviva – jeho trvanlivosti/ barevné stálosti) a pak také v závislosti na počtu nátěrů (přemalování tmavých stěn na bílé si vyžádá např. 4 vrstvy, přemalování světlé stěny na tmavou si pak vyžádá třeba jen jednu vrstvu).

Pozor na stav stěn a cenová nabídka
Může se stát, že stěny budou ve špatném stavu, budou na nich kusy tapet, různé nekvalitní a odlupující se vrstvy nátěrů atp. což si vyžádá oškrábání stěny „až na kost“ a taková služba pak v závislosti na její obtížnosti přirozeně malování prodraží. Je dobré vybírat lokální firmu tak, aby pro ně nebyl problém přijet se podívat a na místě posoudit stav věcí.

Orientační ceny pro dva nátěry (dvě vrstvy)
Tradiční vymalování bílou barvou se pohybuje od cca 25 Kč za metr až k 35 korunám. Rozdíl je v jasnosti a „čistotě“ bílé barvy, extra bílý Primalex bude stát kolem 30 Kč za metr, barva Jupol Citrus s protiplísňovou ochranou se vyšplhá až na 35 Kč za metr. Luxusní bílá, např. Acryl Matt – Brilliant white může stát až  49 Kč.
Barevné stěny jsou pak o něco dražší. Např. barva Adex už je těsně pod hranicí 40 Kč, stejně je na tom „klasika“ Primalex. V obou případech jde o standardní pigmenty.
Standardem je (měla by být) otěruvzdorná povaha barvy – nátěru.
Karel Holý
Foto firmy Primalex a archiv autora
11.7.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist