Bude spolubydlení novým trendem?

Zhoršující se ekonomická situace a zejména vysoké ceny v důsledku inflace se podepíšou na všech částech české společnosti. Lidé v důchodu či těsně před důchodem však budou patřit mezi ty nejvíce zasažené.

living.cz_spolubydleni-1100x618.jpg Zdroj: Nikol Fialová, Pixabay

Přesto existuje hned několik způsobů, jak vyřešit špatnou finanční situaci v důchodu. Ne každý z nich bude příjemný, ale někdy je třeba přijmout i radikální opatření, aby se situace zlepšila.

Nejlepší řešení – navýšit příjmy

Důchod si většina lidí představuje jako období zaslouženého odpočinku. Pokud ale nevycházíte s penězi, nejjednodušší možnost nápravy je získat další zdroj příjmů. Může jít o klasickou brigádu, ale v dnešní době existují i další možnosti.

Pokud například ovládáte nějaké řemeslo, či dokážete vyrobit jiný zajímavý předmět, můžete vaše schopnosti zpeněžit. Máte-li v okolí někoho, kdo se vyzná v prodeji na internetu či mimo něj, zkuste se na něj obrátit. Může se vám tak povést vybudovat další zdroj příjmů z domova.

Požádejte o pomoc své nejbližší

Pravděpodobně nikomu se nechce prosit o pomoc vlastní děti či další členy rodiny. Pokud je ale alternativou neplacení složenek, vypnuté topení či další nepříjemnosti, nemusí zbýt jiná možnost. Vždy platí jednoduché pravidlo. Lepší dříve požádat o pomoc než později litovat toho, že jsme to neudělali.

Snížení výdajů – bolestná, ale schůdná cesta

Každý jsme si během našeho života zvykli na určitou úroveň. Víme, jaké potraviny rádi nakupujeme a jakou zábavu si chceme dopřát. Pokud ale najednou nevycházíme s penězi, je třeba začít šetřit. Existuje hned několik oblastí, kde lze skutečně podstatně snížit výdaje.

  • Bydlení – pokud nyní žijete v příliš velkém domě či bytě, může být řešením přestěhovat se do menšího. Přebytek z prodeje můžete využít na běžné výdaje, či dále snížit měsíční náklady na energie skrz nákup úsporných spotřebičů.
  • Spolubydlení – bývá spojené spíše se studentským životem, ale pokud máte v okolí přátele či bývalé kolegy, kteří se také potýkají s financemi, může být řešením společné bydlení. Nejenom, že snížíte náklady, ale získáte i příjemnou společnost, pokud si dobře vyberete spolubydlícího.
  • Jídlo a oblečení – pokud nevycházíte měsíčně s rozpočtem i v těchto oblastech, můžete využít pomoc některých charit. Přihlaste se do potravinové banky či u jiné charity. Často jsou schopny zajistit jak jídlo, tak oblečení a nové spotřebiče.

A jak je to s úvěry?

Asi málokdo by se chtěl na stará kolena zadlužit. Ale pokud například vypoví službu auto či pračka, může být těžké najít rychle peníze na opravu. Naštěstí jsou k dispozici i půjčky pro důchodce. Dnes už ani nemusíte chodit na pobočku do banky, vše můžete vyřešit z pohodlí domova přes internet. Rychlá online půjčka pro důchodce je tak mnohem dostupnější, než by se mohlo zdát.

 

2.12.2022 10:21 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist