Bude podpora bydlení třikrát vyšší?

Třikrát větší rozpočet na státní podporu bydlení chce nyní Ministerstvo pro místní rozvoj získat od nové vlády. Prioritou mají být byty pro seniory.

128110-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Na rok 2011 žádá Ministerstvo pro místní rozvoj o částku necelých dvou miliard korun. Rozpočet na letošek byl přitom pouhých 510 milionů. Státní pokladna ale prý trpět nebude.

Stát má dát více peněz

Ze státního rozpočtu chce ministerstvo pro příští rok třikrát více peněz než dostalo letos. Podle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky ale zvýšená podpora bydlení státní pokladnu nezatíží. Navrhované změny buďto přinesou vyšší částky z daní nebo budou rozpočtově neutrální. Bleskového zvýšení schodku státního rozpočtu se tak odtud zatím bát nemusíme.

Byty pro seniory namísto bytů pro mladé

Peníze získají příští rok projekty staveb bytů pro seniory, regenerací sídlišť či zateplování bytových domů. Podpora bydlení pro seniory je podle ministra Vondrušky nutná, protože těchto bytů bude v budoucnosti silný nedostatek. „Demografický vývoj našeho obyvatelstva naznačuje, že bude nutné stavět více bytů pro seniory. Populace stárne a senioři se v sociální oblasti dostávají do nelehké situace a mnoho z nich si do budoucna nebude schopno udržet bydlení, které nebude podporováno státem. Aktuální potřebu by pokryla výstavba 2000 bytů pro seniory ročně, současný rozpočet ministerstva však umožňuje podpořit výstavbu zhruba 300 bytů ročně,“ uvedl.

Ministerstvo navíc zpracovalo také změnu výstavby sociálních bytů, která je podporovaná prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení. Ta by měla být nově přístupnější širšímu okruhu obyvatel.

Podpora bydlení bude i klesat

Ministerstvo ale  zároveň chystá i řadu omezení v oblasti podpory bydlení – například bude prosazovat, aby poskytnutí státního příspěvku ke stavebnímu spoření bylo podmíněné využitím naspořených peněz jen na bydlení, ne jako doposud, kdy jste mohli s penězi naložit jakkoliv.

autor: Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

1.7.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist