Brslen – karmínový král podzimní zahrady

Zdá se vám zahrádka najednou smutná a šedá? Rozhlédněte se ve volné přírodě! Zjistíte, že ta hýří barvami v každém ročním období. Až do konce roku budou listnaté remízky a polní úvozy střídat vše od zelené, přes zlatou, hnědou až po rudě červenou. Stačí se tedy nechat inspirovat právě tam.

128756-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Pestrý živý plot

U nás je doma opadavý brslen evropský (Eeuonymus europaeus). Kde se mu líbí, vytváří husté křoví, ve kterém rádi hnízdí drobní opeřenci. Keř jim poskytuje bezpečné útočiště a navíc se z drobných nenápadných jarních kvítků vyvinou na podzim nádherné červené plody s oranžovým středem. Pro zvěř (i pro člověka) jsou jedovaté, stejně jako dřevo brslenu. Pro ptáky je to ale zimní spižírna. Představte si, že ráno vyhlédnete z okna a můžete obdivovat, jak se lístky opět víc zabarvily do žluta a později do karmínova a jak se keř celý třese díky poskakujícím ptákům, kteří přišli sezobat rudé plody ve tvaru „biskupských čepiček“.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Když chcete živý plot u rušné ulice, můžete se spolehnout, že brslen to tady přežije. Dorůstá do úctyhodné výšky až čtyři metry, ale dá se dobře tvarovat a stříháním zhoustne do neprůhledné spleti větviček. Můžete prostřídat různé vyšlechtěné kultivary, pak se váš živý plot stane ještě pestřejším.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Žlutozelené listy má „Chrysophyllum“, celý do purpurova se převlékne „Atrorubens“. Bílé tobolky s oranžovými středy semen rodí „Albus“, záplavu jasně rudých plodů a listy  barvící se od červené až po temně fialovou nesou větvičky „Red Cascade“.

Celý článek Brslen – karmínový král podzimní zahrady si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

13.11.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist