Božská stavba uprostřed ráje

Hawaj je pro mnoho lidí symbolem ráje, relaxace a nikdy nekončící dovolené. Málokdo ale ví, že i sem již proniká moderní architektura, která se snaží proniknout do tamní kultury nenásilným způsobem a nutno říci, že můžeme mluvit o 100 % úspěchu – tedy alespoň v případě Kona Rezidence o tom není pochyb.

122511-1100x618.jpg Celá galerie 26 Zdroj: archiv redakce

Moderní a přesto naturální stavba je originální už jen svým zasazením do krajiny. Budova ční na povrchu zchladlý lávových řek, tudíž její, jakési základy, tvoří čisté magma. Navíc je z východního křídla budovy překrásný výhled na sopečné pohoří, kdežto západní panorama nabízí pohled na nekonečné hladiny azurového oceánu.

Cestování fotogalerie inspirace:

Předlohou pro svrchní plášť a  pro samotné finální vzezření stavby nebylo nic jiného, než pro Hawaj tolik typický lusk. Kostra residence je v podstatě souborem několika těchto „lusků“,  majících ve svých koncových základech propojení v podobě různých interiérů. Tyto místnosti, suplující jakési spoje budovy, se tím pádem mohou chlubit naprosto ojedinělým stropním řešením a tudíž i tvarem celého prostoru uvnitř domu.

Každý z lusků představuje plnohodnotný obytný prostor. Rezidence disponuje dvěma ložnicemi, společenským salonem, mediální místností, hlavní koupelnou a centrálním obývacím pokojem. Dominantou interiéru je však vstupní galerieprostor, zastupující chodbu či otevřenou halu, spojující oba dva lusky podél středové osy.

Pochopitelně s ohledem na křehké životní prostředí Hawajských ostrovů je  dům zcela ekologický! Kromě klasických solárních panelů, zajišťujících dostatek solární energie, je dům vybaven také přírodním vytápěním bazénu. Obří vodní plochu totiž ohřívá spodní vrstva žhavého a neustále proudícího magmatu, který je pod povrchem na němž bazén stojí. Sladkovodní nedostatek pitných zásob zde také nehrozí, neboť je po celém objektu instalován revoluční systém sběru dešťové vody, která je po zachycení hromaděna v útrobách domu, v obřích kanystrech.

Na samotnou stavbu bylo, světe div se, použito takřka výhradně dřevo, z recyklované produkce – původně tedy ze starých stodol. Navíc veškerý paleontologický prvek, který  budova obsahuje, je z 99 % lávového původu.

 

Lucie Sýkorová

Foto: archdaily.com sweethome.com homeinteriors.com

3.9.2013 12:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist