Botníky stylové i praktické

Zvyk zouvat se hned za dveřmi je pro nás zvyk veskrze typický. Ba dokonce mnozí škarohlídi tvrdí, že jsme jeden z mála národů, který tak úzkostně dbá hned po příchodu domů na okamžité přezouvání. I kdyby tomu tak bylo, jako že není, většina hospodyněk by neměnila. Ale kam uskladnit všechny ty boty, které potřebujeme?

132435-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Díky výrobcům nábytku už nemusíte skladovat boty na hadru nebo rohožce, případně na nevzhledných drátěných policích. Na trhu je k dostání tolik typů botníkůskříněk, kam v předsíni uskladníte vše potřebné, že bude opravdu velmi těžké si vybrat. Nejdůležitějším kritériem bude docela jistě velikost předsíně. Pokud máte namísto miniaturní nudle obrovskou vstupní halu, pak se zařizováním nebudete mít problém, ale pokud máte k dispozici minimum místa, pak budete muset vybírat skutečně pečlivě.

Praktické je zcela určitě pořídit si botník s otevřenými policemi pro boty, které právě nosíme a botník uzavřený, kam schováme všechny ty, jež si nazouváme pouze příležitostně. Výhodou otevřeného botníku je přehlednost, díky níž máme boty hned po ruce a nemusíme se po ránu, kdy nás většinou tlačí čas, zdržovat štracháním ve skříni a přehazováním bot.  Bojujete-li s místem, porozhlédněte se po vyklápěcích skříňkách. Nezaberou vám v předsíni více jak pětatřicet centimetrů.

Inspirativní fotogalerie stylového nábytku

Oproti tomu skříňový botník by měl být minimálně čtyřicet centimetrů hluboký.  Nejste-li si jisti, změřte si největší botu v domácnosti a porovnávejte. Pokud koupíte příliš malý botník, pak budete muset skladovat boty na šikmo, nebo podélně a tím zbytečně budete přicházet o tolik potřebné místo.

Důležité při výběru botníku je také jeho řešení. Ideální je takový, který je uzpůsobený k odvětrávání a je vyroben z kvalitního materiálu. Ať už to bude plast nebo lakované dřevo, vždy klaďte důraz na snadnou omyvatelnost a odolnost proti vlhkosti.  Jen tak se bude snadno udržovat a bude vám sloužit dlouhé roky, ale také bude chránit vaše boty proti poničení.

botn-k-6.jpg

Zdroj: archiv redakce

V malých prostorech bez oken sáhněte po světlých barvách, jak na stěny, tak i na nábytek. Velmi zajímavé kousky pořídíte v bílé barvě ve vysokém lesku a vůbec se nemusíte bílé bát. Díky moderním povrchovým úpravám už je údržba víc než jednoduchá. K barevným stěnám se bude skvěle hodit botník ze světlého dřeva, který místnost opticky nezaplní a zútulní. Stylově vypadají také botníky, které kombinují světlé dřevo a tmavý kov, nebo dřevo s tvrzeným sklem. Praktický i vzhledově zajímavý je plast. Můžete kombinovat veselé barvy i zajímavé až abstraktní tvary. Designéři přicházejí i s extravagantními botníky, kde skladujete boty šikmo, nebo je zapíráte špičkou do železné konstrukce, tady už záleží čistě na vaší fantazii a vkusu.

Jakmile budete mít botník vybraný, porozhlédněte se i po praktickém sedátku k němu. Přeci jen, není nad pohodlné přezouvání. Mimochodem, věděli jste, že tradice přezouvání je u nás poměrně mladá? Přezouvání se začalo do našich domovů plíživě dostávat ve dvacátých a třicátých letech minulého století a to zásluhou Tomáše Bati. Ten totiž kromě běžné obuvi a obuvi pro sport přišel na trh také s domácími přezůvkami nebo papučemi, chcete-li. Přezouvat pravidelně jsme se ale začali až o dvě až tři desetiletí později. Jednak k tomu vedla masová propaganda, ale především také vysoká zaměstnanost žen, které už neměly tolik času na pravidelný úklid. A tak dnes běháme doma v ponožkách a do punčoch a ponožek zouváme také své návštěvy. A není divu, při představě, kterak po bytě pobíhají děti se zablácenými botami a manžel, který se vrátil ze hřiště, se většině žen ježí chloupky na těle. Svou roli v tom hraje také stále zažitý zvyk používat celoplošné koberce, které se mnohem hůře udržují.

Ač se mnozí návštěvníci především z Ameriky nebo Velké Británie nad naším zvykem zouvat se podivují, vězte, že nejsme zdaleka jediným národem, který netouží běhat po ránu po bytě v kozačkách nebo kličkovat mezi hromadami kamínků a hlíny z předešlého dne. Zouvají se po celé východní Asii, přísné přezouvání se dodržuje ve všech zemích vyznávajících Islám, ale zvyk zouvat sebe i své návštěvy je úplně běžné i v zemích jako je Norsko, Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Rakousko či Kanada. V některých zemích se zase řídí počasím. Zejména Němci jsou v tomto ohledu dost nepředvídatelní. Někde vás vyzují z bot ihned, jinde vám dovolí běhat v botách a někde vám vnutí domácí trepky pro hosty.

Absolutně benevolentní k botám jsou docela jistě ve Spojených státech Amerických. Po domě běhají v botách, a když se zují, pak jedině kvůli svému pohodlí. Stejně tak je tomu i ve Francii. V Anglii záleží na tom, ke komu se zrovna na návštěvu vypravíte. Někde vás zují téměř okamžitě, jinde vás nechají běhat v botách.

Spousta lidí, včetně odborníků považuje zvyk zouvat se za něco nepatřičného, co se ve společnosti absolutně nehodí. Vedou se nekonečné debaty, ve kterých se zmiňuje nepatřičnost zouvat návštěvu a vystavovat jí tak pocitu trapnosti při pobytu v ponožkách. My v redakci si myslíme, že ideální je kompromis. Rozhodně bychom nenechali nikoho pobíhat v botách od sněhu, bláta a posypové soli bez skrupulí po celém bytě, ale možná by nebylo od věci, pokud patříte mezi společenské tvory a rádi pořádáte večírky, na to při zařizování bytu myslet a v místnostech, které pro večírky hodláte využívat použít takové podlahy, které snesou ostré podpatky dam i mohutné šlápoty pánů. Co nám přijde absolutně mimo mísu, je nutit návštěvu lézt do starých trepek, ve kterých už před ní chodila hromada lidí.

Text: Petra Martišková
Foto: sina.hk, neathome.net, tootoo.com, furniture123.co.uk, new-star.en.made-in-china.com, select2gether.com, tszuji.co.uk, trendirs.com

10.2.2012 1:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist