Boom v Česku – mandaly. Odpočinek pro malé i velké

Každý si uklidňuje nervy jinak. Někdo seká dříví, jiný sází zeleninu, někdo peče koláčky nebo si kreslí. Loni u nás zažily boom antistresové omalovánky pro dospělé. Dokonce byly v desítce nejprodávanějších knih v kategorii populárně naučná literatura. Podobně terapeuticky působí i pískové mandaly. Už nejsou výsadou jen tibetských mnichů, můžete si je koupit a lehce vyzdobit i vy u vás doma. Dokonce je zvládnou stvořit i děti.

Omalovánky i vysypávání pískových mandal vychází z arteterapie a z teorie o levé a pravé mozkové hemisféře. Každá hemisféra je zodpovědná za něco jiného. Levá za logické, racionální a verbální uvažování, pravá za intuici, představivost a vyjadřování beze slov. Jenže právě ta pravá hemisféra nám často krní, používáme spíš tu levou a děláme vše jen pro účel, zisk. Když si vysypáváme mandalu nebo vybarvujeme omalovánky, odpočineme si a relaxujeme.

Wikipedie o arteterapii: „Arteterapie je léčení prostřednictvím obrazu a výtvarných aktivit. Samotné slovo arteterapie se skládá ze dvou slov. Arte – je indoevropského původu a znamená nadání, později řemeslná profese a dnes umění. Druhá část slova pochází z řeckého therapeia – což znamená léčba, léčení. Arteterapii lze provozovat tvorbou (kresba, malba, koláž, práce s hlínou), příběhem, hudbou (tzv. muzikoterapie) či divadlem (tzv. dramaterapie).“

Jak se s oblibou říká, dnes je uspěchaná doba. Na nic není čas. Ale čas se nebere, čas existuje. Stačí ho využít. Každý si hledá svou cestu, jak si odpočinout. Antistresových technik je několik, omalovánky i pískové mandaly patří mezi oblíbené. Pískové mandaly můžete navíc tvořit spolu se svými dětmi a propojit tak více generací.

Pískové mandaly, které zvládne i dítě

Také jste už mnohokrát obdivovali tibetské mnichy, kteří vysypávají obrovské a dokonalé mandaly z jemného barevného písku? Také jste si upřímně přiznali, že tohle vy nikdy nedokážete? Teď už můžete. Na trhu jsou totiž mandaly, které se pískem vysypávají tak snadno, jako když si solíte jídlo k obědu.

Tato technika vysypávání písků je inspirovaná tibetskými mandalami. Oproti nim je ale velice jednoduchá a má celou řadu možností využití. Rozvíjí jemnou motoriku prstů i barevný jemnocit. Je výborným relaxačním prostředkem napříč všemi generacemi, takže nejen pro vystresované dospělé, ale třeba i pro jejich děti. Mandaly koupíte v uměleckých potřebách nebo na internetu. Nám poskytl testovací sadu obchůdek Kouzelné místo.

Písek – tvořivé hraní

Jsou to malé papírové mandaly s předkreslenými motivy, k nim máte v balení krabičky s barevným pískem, návod a špendlíček na napichování. K čemu špendlík? Tím si odlepujete maličké kousíčky mandaly, pod kterými je lepivý podklad. Ten pak jakoby solíte pískem dané barvy. Které místo už jednou posolíte, nelepí, takže, když pak zasypáváte místečko hned vedle, to původní si zachová svou již posolenou barvu. Nejde tedy chybovat. Je to tak jednoduché, že to zvládne i malé dítě. Naší testerkou byla šestiletá Berta a zkoušela tzv. „startovací sadu“ s pěti předtištěnými mandalami.

Startovací sada obsahuje:

  • 9 uzavíratelných kelímků barevného písku po 14 g
  • 5 kusů předtištěných a předřezaných samolepek 10 x 10 cm
  • velký špendlík pro snadnější odlupování dílků
  • dřívko pro dokreslování motivů

Jak na to?

Buď se do toho hned pusťte, nebo si nejdřív mandalu vybarvěte danými barvami, ať pak víte, kam který písek solit. Bertička dostala od maminky 9 pastelek se stejnými barvami, jako měly písky ve startovací sadě. Vybarvila si první mandalu, ale pak se bála pracovat se špendlíkem, aby se nepíchla. Tak první mandalu posolila maminka. Na druhou už si šestiletá Bertička troufla sama.

Stejně jako pískové mandaly, hodí se i antistresové omalovánky. Cokoli, co vás uklidní, co děláte jen tak z radosti. Při čem zapojíte obě mozkové hemisféry a naberete zase dech do dalších perných dní.

Tvoříte rádi? Inspirujte se na forum.living.cz

Text a foto: Alice Kavková

1.4.2016 1:33

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist