Bonsaj jako dekorační prvek interiéru

Každý byt potřebuje něco, co ho pozdvihne, dodá mu jiskru a nádech neotřelosti. K tomu ve většině případů stačí umístit do interiéru několik živých rostlin a efekt změny je na světě. Pokud ale hledáte zcela neotřelý způsob, jak a čím pozdvihnou některou z vašich místností, vsaďte na bonsaje. Ty přinesou do vašeho interiéru atmosféru klidu a zároveň se mohou stát pro vás zdrojem inspirace, pokud jste ještě nezačali s žádným koníčkem.

Co to vlastně bonsaj je? Jedná se o japonský výraz pro rostlinu (sai) a misku (bon), které společně vytvářejí v miniaturním rozsahu kopii stromu rostoucího v přírodě. Původně toto slovo označovalo čínské umění, založené na studiu růstu dřevin v přírodě.

K tomu, aby bonsaj v interiéru vynikla, je zapotřebí učinit několik kroků. Ideální je, pokud bonsaj můžete umístit na samostatném místě, ve kterém má stromek vyhrazen svůj vlastní prostor. Rozhodně vždy bonsaj umisťujete v interiéru do výše očí a ideálně před světlé jednobarevné pozadí. Takové pozadí totiž neodvádí pozornost od přirozené krásy stromu.

Velká inspirativní galerie rostlin

Při péči o bonsaje je důležité provádět správně zálivku. Pokud jste si dobře všimli, bonsaje nemají drenážní misky. Proto je lepší, abyste si nepoškodili při zálivce nábytek, zalévat bonsaje na zahradě anebo někde mimo byt a před vrácením na místo je nechat dobře okapat.

Příliš suchý a teplý vzduch nebo přímé sluneční paprsky by mohly bonsajím uškodit, proto je nikdy nestavte blízko otevřeného ohně ani topení a také ne v blízkosti televize, ani na parapet, kam přímo svítí slunce.

Pokud by vás umění tvorby bonsají přece jen chytlo za srdce, pak vězte, že bonsaj lze udělat z většiny typů stromů a keřů. Při výběru vhodného stromu je důležité zvážit zajímavý kmen, správné rozmístění větví a rovněž atraktivitu barvy kůry. Avšak, jak jsme pravili již na začátku, jedná se o umění, a jako žádné umění není pro člověka zálibou na několik týdnů, či měsíců, tak ani pěstování bonsají není záležitostí krátkodobou, ale láskou na celý život.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: home-designing.com, nippon.com

25.10.2013 1:22

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist