Bližší pohled na trendy v závěsném osvětlení

Budiž světlo ve tmě zimy! Dnešní příspěvek je věnován trendům v závěsném osvětlení. Stejně jako šperky dodají pomyslnou tečku vašemu vzhledu, tak závěsná svítidla dodají tu poslední designovou tečku vašemu pokoji. Nemluvě o tom, že poskytují tolik potřebné osvětlení.

131606-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: archiv redakce

Ikona světového designu – Tom Dixon

Nelze napsat příspěvek týkající se moderního osvětlení, aniž bychom nezmínili samotného krále v tomto oboru, jímž je Tom Dixon! Je to designér samouk, Brit narozený v Tunisku. Tato ikona světového průmyslového designu se věnuje této činnosti od osmdesátých let minulého století. Zaměřuje se zvlášť na nábytkový design, osvětlení a bytové dekorace. Mimo jiné za zmínku stojí jeho slavná kolekce zrcadlových závěsných koulí Gold v elegantním dvoubarevném stylu.

Retro inspirace

Zrcadlové koule jsou k dispozici v několika různých velikostech, nejčastěji ve zlatém nebo stříbrném provedení. Dají se koupit jednotlivě, avšak také se zavěšují ve skupinách. Původně jsou tato závěsná osvětlovací tělesa inspirována disco koulemi a vesmírnými helmami. Bytoví návrháři přijali výzvu Toma Dixtona a v nových trendech se zaměřují na vzory z let minulých. Kulovité závěsné lampy navozují v interiéru elegantní retro vzhled.

Nezapomenutelné kombinace materiálů

Matné závěsné svítidlo Soneca z designového studia CB2 bylo navrženo Robertem a Corney Novogratzovými. Podoba svítidla byla inspirována starožitnými lampami, které si pár zakoupil na své první cestě do Brazílie. Svítidla z nerezové oceli, jež volně navazuje na akrylovou zeměkouli vypadající jako by byla z ledu, vytváří nezapomenutelnou kombinaci materiálů.

Nejen klasické tvary a elegantní lesk

Nové trendy ve světě závěsného interiérového osvětlení nám dávají možnost výběru, zda zvolíme spíše jednoduchost a eleganci anebo se vydáme spíše zajímavým směrem využití směsí různých materiálů. Pletené barevné šňůry, porcelán, mosaz nebo sklo či akryl, případně ratan, to všechno jsou trendové materiály pro závěsné osvětlení, které bude formovat trendy závěsných svítidel v následujícím období.
Výběr závěsných svítidel naplňujících trendy letošního roku 2015 naleznete ve fotogalerii u článku.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com

14.1.2015 12:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist