Bílá působí vždy dobře

Bílá je velmi oblíbenou barvou mezi mnoha profesionálními designéry. Vždy totiž budí dojem jasu, vyvolává pocit čistoty a poskytuje klid. Dává bezpočet příležitostí k různým barevným kombinacím, ale i k hrám s rozměrem a povrchem.

Pokud je nosným prvkem interiéru bílá barva, umožňuje to v interiéru vytvořit velmi kompaktní vzhled celé místnosti. I když je v takové místnosti velké množství předmětů, nábytkových kusů a nejrůznějšího vybavení v bílé barvě, takový prostor nevypadá chladně.

Díky bílým stěnám a podlahám vniká do takovýchto bytů ještě více slunce a denního světla celkově. Přesto, že bílá odráží světlo, ve stínu vypadá jako šedá.

Použijete -li v prostoru pouze dvě barvy, z nichž jedna je bílá, pravděpodobně právě ona bílá barva bude ta dominantní.

Dobrý vliv má i v okolí místa či předmětu, na který chceme upozornit. Proto se na bílých stěnách skvěle vyjímají umělecká díla, i to může být pro mnohé z nás dobré vědět.

Náš vztah k barvám se mění s přibývajícím věkem. Neutrální bílá barva tedy bude oblíbenější spíše s přibývajícím věkem. Navíc barvy mají i značný vliv na naši duševní výkonnost. Díky bílé barvě se v místnostech snadno vytvářejí nejrůznější kontrasty. Bílá barva jako barva neutrální je důležitou barvou pro kontrast mezi světlem a stínem. Je zvláštní, že barvy vedle černé však působí jasněji a svítivěji než vedle barvy bílé.

S bílou barvou se dnes běžně setkáváme takřka ve všech místnostech. Bílou barvu nevolíme snad jen do pracovního prostředí, neboť v něm nepůsobí příznivě ani povzbudivě.

Jak jsme se již mnohokrát v našich článcích zmiňovali, bílá barva vyvolává pocit čistoty a svěžesti. Z hlediska psychologie je sice barvou nejméně efektní, protože představuje prázdnotu, ale tak ji v našich interiérech obvykle nikdo nevnímá. Je však velmi působivá mezi dvěma barvami, které se vzájemně nesnášejí. Dobrý vliv má i v okolí místa či předmětu, na který chceme upozornit.

Fotogalerie: Bílá v interiéru

O interiérech zařízených s převahou bílé barvy jsme již psali v našich článcích: “Bílá koupelna – nezávislá a neutrální“, „Bílá barva v moderním interiéru“ a „Trend bílé kuchyně se vrací“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, viahouse.com, designbuildideas.eu, skylinepodshow.com, freshome.com, ingatlanarazo.hu, forelements.blox.pl, stagetecture.com, plushemisphere.com, mukela.com, home-designing.com, tagota.com, decoholic.com

11.11.2013 12:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist